مقالات عمومی

چاکرای انرژی یا بدن چیست و کجاست؟ آیا چاکرا حقیقت دارد؟

چاکرای انرژی یا بدن چیست و کجاست

چاکرا یا چاکراهای بدن چیست و کجاست؟ پرسشی متداول که پس از خواندن مطالب روان‌شناسی و یا عرفانی در ذهن عموم مردم به‌وجود می‌آید. همچنین اگر به کلاس یوگا یا مدیتیشن بروید کلمه چاکراها و باز شدن آن‌ها را می‌شنوید. در این مواقع با خود فکر می‌کنید که «چاکراها چیست» و یا «چاکراها کجاست» یا «آیا چاکرا حقیقت دارد» در این مطلب ما به سراغ جواب این سؤالات رفته‌ایم. پس تا انتها همراه ما باشید تا با موضوع «چاکرای انرژی چیست» یا  همان «چاکرای بدن چیست» آشنا شوید.

چاکرا چیست؟

شاید در ابتدا تصور کنید چاکرا (Chakra) موضوع جدیدی است که به‌تازگی و در عصر حاضر رواج پیدا کرده است. اما در حقیقت این‌طور نبوده و قدمت آن به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. هندوها اولین کسایی بودند که پی به مراکز انرژی بدن بردند. در واقع چاکرا کلمه‌ای به زبان سانسکریت (زبان قدیمی هندی‌ها) بوده و معنی لغوی آن چرخ یا دیسک است.

چاکراهای انرژی یا چاکراهای بدن چیست

چاکراهای انرژی یا چاکراهای بدن چیست

چاکراهای انرژی و بدن چیست؟

هواداران چاکرا درمانی معتقدند که در مراکز انرژی بدن وجود دارند که انرژی لازم برای ادامه حیات قسمتی از بدن را تأمین می‌کنند‌. در واقع انرژی بدن توسط این منابع انرژی تولید و در سرتاسر آن جریان پیدا می‌کند.

در صورتی ‌که جریان این منابع مسدود شوند، اندام مرتبط با آن دچار آسیب می‌شود. این آسیب می‌تواند جسمی یا روحی باشد. به ‌عبارتی ‌دیگر، در حالت نرمال، چاکراها باز بوده و متعادل هستند. اما عدم تعادل و یا بسته بودن هر یک، دلیل اصلی بیماری‌های جسمی یا روانی و عاطفی است.

چاکراهای بدن کجاست؟

برخی معتقدند بدن حداقل دارای ۱۱۴ چاکرای فرعی و اصلی است. چاکراهای اصلی ۷ عدد هستند که در امتداد ستون فقرات ما، از بالا تا پایین قرار گرفته‌اند.

7 چاکرای اصلی بدن چیست

چاکراهای اصلی بدن

نام ۷ چاکرا اصلی چیست؟

  1. چاکرای ریشه یا اول (چاکرای تکیه‌گاه)
  2. چاکرای خارجی یا دوم (مرکز کلیه)
  3. چاکرای خورشیدی یا سوم (چاکرای عصبی زیر معده)
  4. چاکرای قلب یا چهارم (عشق الهی)
  5. چاکرای گلو یا پنجم (چاکرای حلق)
  6. چاکرای پیشانی یا ششم (چاکرای چشم سوم)
  7. چاکرای جمجمه یا هفتم (تاج سر)
محل هفت چاکرای اصلی بدن کجاست

هفت چاکرای اصلی بدن کجاست

جدول مشخصات چاکراها (رنگ چاکراها، سنگ چاکراها و …)

اما این‌که ویژگی یا خصوصیات هر یک از این چاکرا ها چیست را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

نام

چاکرای ریشه

چاکرای خارجی

چاکرای خورشیدی

چاکرای قلب

چاکرای گلو

چاکرای پیشانی

چاکرای جمجمه

منطقه نشیمنگاه پایین شکم زیر معده وسط جناغ سینه و بالای قلب بین گودی گلو و حنجره

بین دو ابرو

رنگ قرمز نارنجی زرد طلایی صورتی آبی کم‌رنگ ارغوانی بنفش – طلایی
عضو وابسته دندان، ناخن پا، استخوان، خون، روده بزرگ، مثانه، پروستات، مقعد، تخدان، بیضه، کلیه‌، رحم، کیسه صفرا، پوست، بیضه‌ها، رحم،  طحال، پیشابراه سیستم متابولیسم،  صفرا، دستگاه گوارش، شکم، کبد، دستگاه گوارش، سیستم عصبی خودمختار عضلات، قلب، غدد، بازو،  شش‌ها، غدد، فشار خون، تیموس زبان، دهان و فک، حلق، گردن، لنف‌ها، چرخه قاعدگی، تارهای صوتی، پاراتیروئید، غدد عروقی گوش، چشم، بینی،  صورت، مخچه، سینوس‌ها، مغز پس‌سری، دستگاه عصبی خودمختار بالای سر، مغز پس‌سری، رشد مو، سیستم عصبی مرکزی، بخش قشری مغز، بخش فوقانی مغز
شکل نیلوفر چهارپر نیلوفر شش پر نیلوفر ده پر نیلوفر دوازده پر نیلوفر شانزده پر نیلوفر دو پر نیلوفر هزار پر
سنگ ها یاقوت سرخ، لعل حجرالدم، کهربای مشکی، اوبسیدیان، کوارتز دودی، یشم سرخ عقیق جگری، لعل، کهربا و یاقوت زرد یترین، یاقوت زرد طلایی، کهربا، یاقوت زرد، طلا، چشم ببر زمرد سبز، کهربای سبز و صورتی، جید سبز، دلربای سبز، عقیق سبز، مرمر سبز، کوارتز سرخ، یاقوت سرخ، و کونزیت
غدد درگیر فوق کلیوی جنسی پانکراس تیموس تیروئید پینه‌آل صنوبری (کاجی شکل) و مخاطی
زمان خواب ۱۰ تا ۱۲ ساعت روی شکم ۸–۱۰ ساعت جنین‌وار ۷–۸ ساعت به سمت پشت ۵–۶ ساعت به سمت چپ ۴–۵ ساعت به‌صورت راست و چپ متناوب ۴ ساعت به‌صورت خواب و بیداری
جنس کالبد انرژی عاطفی ذهنی اثیری کالبد کلیشه‌ای برق عقل و اراده

چاکرا چیست و چه کاربردی دارد

وظیفه چاکراهای بدن چیست و چه کاربردی دارند؟

گفتیم وظیفه اصلی چاکرا انرژی‌رسانی به بدن است و تعادل این انرژی بسیار مهم است. این کار را با استفاده از سیستم عصبی و غدد درون‌ریز بدن انجام می‌دهند. جالب است بدانید که ما از طریق تمامی حواس پنج‌گانه خود می‌توانیم چاکراها را پر یا خالی از انرژی کنیم. رنگ‌ها، سنگ‌ها، مطالب، خوردنی‌ها، اجسام و غیره اثر مستقیمی بر کاربرد و کارکرد چاکراها دارند.

آیا چاکرا حقیقت دارد؟ نظر اسلام در مورد چاکرا چیست؟ (چاکرا در قرآن)

از آنجایی‌که چاکرا در ابتدا توسط آیین بودا و سپس کشورهای غیر اسلامی مطرح شد، این ابهام به‌وجود می‌آید که نظر دین اسلام در مورد چاکرای انرژی چیست . آنچه تاکنون ثابت شده، این است که چاکرا و انرژی بدن انسان وجود دارد. اما اثرات آن در افراد متفاوت است. محققان علوم قرآنی نیز شواهد و مواردی را در خصوص اثبات چاکرا در قرآن به‌دست آورده‌اند.

آیا چاکرا حقیقت دارد؟

آیا چاکرا حقیقت دارد

در انتها باید یادآور شویم که ما در این مقاله تنها سعی کردیم به سؤالات اساسی نظیر چاکرای انرژی چیست و چاکراها کجاست و این‌که آیا چاکرا حقیقت دارد، پاسخ بدهیم. اما شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به کتب و منابع تخصصی و یا سایر مقالات مرتبط پیشنهادی ما مراجعه کنید.

4.7 - 11 رأی

دیدگاهتان را بنویسید