سنگهــــای قیمتــی

آشنایی با انواع سنگ های قیمتی و برخی از کانی های زینتی دیگر مانند فلز، چوب و ...

7,427 بازدید
4.5 - 122 رأی

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و یا جواهرات زینتی از آن دسته اجسامی هستند که اغلب تنها برای زیبایی و ظاهر جذابی که دارند مورد توجه قرار می‌گیرند و اکثر مردم اطلاعاتی در رابطه با خواص سنگ های قیمتی ندارند، از همین رو از انواع سنگ های قیمتی بیشتر برای ساخت زیورآلات نقره زنانه و مردانه،  نگین جواهرات قیمتی و زیبا مثل انگشتر، دستبند، سرویس، مدال و … مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه شما را نام سنگ های قیمتی آشنا می کنیم.

برای مشاهده توضیحات مختصر و سریع روی تصاویر سنگ های قیمتی کلیک نمایید و برای انتقال به صفحه مقاله کامل معرفی هر سنگ که شامل توضیحات کامل خواص سنگ های قیمتی می باشد، روی نام آن کلیک کنید.

لیست نام سنگ های قیمتی

سنگ آمیتیست، یکی از خوش رنگترین انواع سنگ های قیمتی
Amytist
سنگ آمیتیست

سنگ آمیتیست از نظر ستاره‌شناسی مناسب متولدین بهمن است. رنگ ارغوانی این سنگ از از صورتی تا بنفش متغیر بوده که هرچه تیره‌تر باشد، ارزش بیشتری خواهد داشت.

سنگ زمرد، یکی از معروف ترین انواع جواهرات قیمتی
Emerald

زمرد واژه‌ای یونانی به معنای گوهر سبز است. سنگ زمرد معروف به سنگ عشق از گونه‌ی بریل بوده، زیبایی رنگ آن به علت وجود کرم و وانادیوم درون آن است و بسیار ارزشمند می باشد.

فیروزه، یکی از انواع سنگ های قیمتی محبوب ایرانیان
Turquoise

فیروزه یکی از انواع سنگ های قیمتی است که از دیرباز تاکنون در ایران شناخته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ خواص درمانی و زیبایی بسیاری دارد.

اوپال، جزو انواع سنگ های قیمتی گران قیمت
Opal
سنگ اوپال

این سنگ کمیاب در زبان هندی اپال ( opal ) به معنی سنگ و در لاتین و یونانی به معنای تغییر رنگ است. . اپال سنگی از جنس ماده سیلیکات‌های آبدار است که دارای ساختار نامنظمی باشد.

دُر نجف، یکی از انواع سنگ های قیمتی محبوب ایرانیان
Dur Najaf
دُر نجف

سنگ قیمتی دُر به معنای مروارید ( از جنبه پاکی و رنگ سفید سنگ ) و نوع نجفی آن به معنی مروارید نجف است که در سنگ‌ شناسی به نمونه‌ای از کوارتز های شفاف گفته می‌شود.

سنگ ماه - مون استون
Moonstone
مون استون

سنگ مون استون در انگلیسی با واژه Moonstone و در فارسی با نام سنگ ماه شناخته‌ شده است و دلیل این نام‌گذاری شاید درخشش سفید مایل به آبی این سنگ باشد.

تورمالین، یکی از انواع سنگ های قیمتی با رنگهای زیبا
Tourmaline
سنگ تورمالین

نام تورمالین از اصطلاح اقوام سینهالی در سریلانکا گرفته‌ شده است، به معنای جواهری با رنگ‌های مختلف است که بعدها توسط هلندی‌ها به اروپا منتقل و تورمالین نام گرفت.

سنگ سیترین
Citrine
سنگ سیترین

سیترین از کلمه citron از زبان فرانسوی به معنای لیمو گرفته‌شده است. هر چند بیشتر به زرد طلایی شباهت دارد. این گوهر از انواع سنگ های قیمتی کوارتز ماکرو کریستالین می باشد.

الماس، یکی از انواع سنگ های قیمتی بسیار گرانبها
Diamonds
سنگ الماس

الماس از کلمه یونانی adamas به معنای محکم و سر سخت گرفته شده است و به چیزی که بسیار شکست‌ ناپذیر است اشاره می‌کند. الماس جزو انواع سنگ های قیمتی بسیار گرانبها میباشد.

سنگ گارنت، یکی از انواع سنگ های قیمتی با رنگهای زیبا
Garnet
سنگ گارنت

به دلیل شباهت بسیار این گوهر به دانه‌های سرخ میوه انار، نام این سنگ قیمتی از واژه لاتین گرونا ” Grenatos ” به معنای “شبیه به دانه” گرفته‌ شده است.

یاقوت سرخ، یکی از انواع جواهرات قیمتی بسیار زیبا
Ruby
یاقوت سرخ

یاقوت سرخ در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی جزء کانی های گروه کرونم شناسایی شد. رنگ قرمز موجود در یاقوت به‌ واسطه وجود فلز کروم در این کانی پدید آمده است و زیبایی بی نظیری دارد.

سنگ یاقوت زرد
Sapphire
یاقوت زرد

یاقوت زرد در حقیقت نوعی از کوراندوم سرخ و بلور شده است که پس از الماس در رتبه دوم سخت‌ترین ماده جهان قرار می‌گیرد. کوراندوم نوعی از کانی‌های سنگ آذرین می باشد.

یاقوت کبود، یکی از انواع جواهرات
Sapphire
یاقوت کبود

نام گوهر یاقوت کبود سافیر ( Sapphire ) از واژه‌ای به زبان یونانی به معنای آبی‌رنگ برگرفته‌شده است. در دوران قرون‌ وسطی نام سافایر به سنگ لاپیس لازولی گفته می‌شد.

سنگ تانزانیت
Tanzanite
سنگ تانزانایت

تانزانیت نام گوهری زیبا و آبی‌رنگ از خانواده سنگ های قیمتی زوزیت بوده که برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ در قله‌های تانزانیای شمالی کشف‌شده و در افریقای شمالی نیز یافت میشود.

سنگ آکومارین
Aquamarine

آکوامارین سنگ نماد ماه اسفند شناخته می‌شود. این سنگ به رنگ آبی  و هر چه تیره‌ تر باشد، قیمتی‌ تر خواهد بود. نام این سنگ از واژه‌ای لاتین به معنای آب دریا گرفته شده است.

سنگ جید
Malachite
سنگ مالاکیت

نام این سنگ قیمتی در عبارت یونانی ماتاک (matakhe) ریشه داشته و به معنی رنگ سبز است. و به دلیل شباهت آن با برگ گیاه کاسنی به آن melochites گفته می‌شود

سنگ سرپانتین
Serpentine
سنگ سرپانتین

سرپانتین Serpentine نام‌ سنگی از جنس سیلیکات منگنزیم بوده که معمولاً در رنگ‌های سبز مایل به زرد و یا سبز متمایل به قهوه‌ای دیده می‌شود.

مروارید
Pearls
مـرواریـد

مروارید (Pearl) گوهری درخشان، سفید رنگ و سخت بوده که بدن انواع نرم‌تنان دوکفه‌ای به نام صدف ایجاد می‌شود. البته برخی از حلزون‌ها قادر به تولید این گوهر زیبا هستند.

سنگ حدید
Hematite
سنگ حدیــد

حدید یا هماتیت (Hematite) سنگی است که از اکسید آهن تشکیل‌ شده و به رنگهای مشکی، مشکی مایل به خاکستری و قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود.

یشم یا جید، یکی از انواع سنگ های قیمتی بسیار قدیمی
Jade
سنگ یشــم

یشم (jade) نام یکی دیگر از انواع سنگ های قیمتی بوده که در زبان انگلیسی در بین دو کانی مشترک است. درگذشته از این سنگ قیمتی جهت ارتباط با عالم کیهانی و پزشکی استفاده می‌شد.

سنگ کوارتز، یکی از انواع سنگ های قیمتی با قدمت بالا
Quartz
سنگ کوارتز

نام گوهر کوارتز از واژه آلمانی Quarz مشتق گرفته‌ شده است . این سنگ بعد از فلدسپات دومین کانی فراوان بر روی زمین به شمار می‌رود و دارای انواع و رنگ‌های مختلفی است.

سنگ زبرجد
Peridot
سنگ زبرجد

سنگ زبرجد یا به نام یونانی آن پریدوت در گذشته از سایر انواع سنگ های قیمتی حتی الماس  گرانبهاتر بوده و به خاطر درخشان بودن زیر نور زیاد، به آن زمرد شب نیز می‌گویند.

کهربا، یکی از انواع سنگ های قیمتی با قدمت بالا
Amber

نام کهربا (Ambar) از کلمه عربی “عنبر” گرفته‌ شده است. این واژه در زبان عربی به ماده ای رنگی و مومی شکل اشاره دارد و درگذشته از آن جهت بهبود زخم‌ها و سایر موارد استفاده میشد.

سنگ فلوریت
Fluorite
سنگ فلوریت

فلوریت از فعل لاتین به معنی «جریان داشتن» گرفته‌شده که احتمالاً به کاربرد این سنگ به‌عنوان گدازآور در صنعت فولاد و آلومینیوم اشاره می‌کند.

سنگ لاجورد
Azure
سنگ لاجورد

سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی نام یکی از انواع سنگ های قیمتی است که به‌ واسطه رنگ زیبای خود، در جنبه‌های زیادی همچون کاشی سازی و بسیاری از موارد دیگر قابل استفاده میباشد.

سنگ جاسپر
Jasper
سنگ جاسپر

جاسپر یکی از انواع سنگ های قیمتی بوده که نام آن از واژه یونانی iaspis به معنای سنگ خالدار و عجیب گرفته‌شده است. در ایران قدیم این سنگ را به نام یشب می‌شناختند.

فلز نقره
Silver
فلز نقره

فلز نقره از نظر قیمت و ظاهر از سایر فلزات پیشی گرفته و منافع و خواص بی‌شمار آن سبب شده به فلزی منحصر به‌ فرد برای ساخت جواهرات تبدیل شود و به‌ عنوان فلز پایه استفاده می‌شود.

شاه مقصود، یکی از انواع سنگ های قیمتی محبوب مسلمانان
ShahMaghsoud
شاه مقصود

شاه مقصود نام‌ سنگی سبز و زرد رنگ بوده که در میان مسلمانان از محبوبیت بالایی برخوردار است. بیشتر مصارف این سنگ در مبحث جواهرات و ساخت تسبیح و یا انگشتر می باشد.

سنگ توپاز
Topaz
سنگ توپاز

نام توپاز از اسم جزیره توپازوس (مکانی که در آن کشف شد) واقع در دریای سرخ گرفته‌ شده است. این سنگ قیمتی از نوع کانی‌های سیلیکاته بوده و دارای سختی ۸ موس است.

سنگ مرجان
Coral
سنگ مرجان

نام مرجان (Coral) از زبان یونان به معنای ناشناخته گرفته‌شده است. مرجان نوعی از انواع سنگ های قیمتی است که از اعماق دریا بدست می آید و در رنگهای مختلفی وجود دارد.

چشم گربه
Cat eyes
چشم گربه

چشم گربه در فرهنگ‌های مختلف با نام‌هایی همچون عین الهر و یا سنگ سیفون شناخته می شود که معمولا در رنگ‌های سبز مایل به زرد تا قهوه ای وجود دارند.

سنگ چشم ببر
Tiger eyes
چشم ببر

چشم ببر از نوع سنگ های قیمتی متامورفیک و با سختی ۶.۵ تا ۷ موس می‌باشد که با نوارهای طلایی رنگ تا قهوه‌ای می‌تواند پدیده بازی رنگ چاتویانسی را به نمایش بگذارد.

فلز مس
Copper
فلز مس

مس یکی از عناصر جدول تناوبی بوده که با فرمول شیمیایی Cu نمایش داده می‌شود. فلز مس دارای قابلیت شکل‌ پذیری، رسانایی الکتریکی و حرارتی بالایی دارد.

چوب آبنوس
Ebony
چوب آبنوس

آبنوس درختی با نام علمی Diospyros ebenum شناخته‌ شده است که از دسته خرمالوئیان می باشد. این درخت، بومی هند، ماداگاسکار و جزیره موریس می باشد.

چوب دارچین
Cinnamon

چوب دارچین شکلی جالب و خوش‌ عطر از دارچین است که به شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود. از چوب دارچین برای ساختن انواع مختلف دست‌ سازها مثل تسبیح استفاده کرد.

سنگ عقیق، یکی از محبوب ترین انواع سنگ های قیمتی
Agate
سنگ عقیق

عقیق یا آگات نام یکی از سنگ های قیمتی و از دسته کانی هایی بوده که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. همچنین جزء مشهور ترین سنگ های قمیتی به شمار می رود.

سنگ موزانایت
Mozanite
سنگ موزانایت

سنگ موزانایت بسیار شبیه به الماس است و همانند الماس بسیار سخت بوده، اما ارزش کمتری نسبت به آن دارد و به همین جهت به الماس روسی در دنیا معروف شده است.

مشخصات و خواص سنگ الکساندریت اصل
Alexandrite

سنگ الکساندریت یکی از انواع سنگ های قیمتی کم‌یاب و گران‌بها است که به تغییر نور حساس بوده و تغییر نور باعث تغییر رنگ آن می‌شود.

سنگ اونیکس
Onyx
اونیکس

اونیکس نوعی کانی کالسدونی همراه با نوارهای مشکی و سفید رنگ است که البته در رنگ‌های مختلف نیز دیده می‌شود، اما اغلب به رنگ سیاه در بین مردم شناخته‌ شده است.

سنگ دلربا
Aventurine
سنگ دلـربـا

گلدستون نام‌ سنگی است که در بین عموم مردم با نام دلربا شناخته‌ شده است. این سنگ از نظر کانی‌ شناسی دارای نا خالصی‌ هایی از جنس هماتیت و گوتیت هست.

چوب کوک (کشکول)
Kashkol
کشکول (کوک)

درخت کوکو دومر که چوب آن به نام کوک و یا کشکول شناخته‌ شده، در کشور مصر و برخی از مناطق آفریقا یافت می‌شود و از آن تسبیح و ظروف می سازند.

سندلوس
Sandalwood
سندلوس (مصنوعی)

سندلوس در حقیقت نوعی رزین مصنوعی است که قدیمی‌ترین نوع آن مربوط به کشور آلمان هست و امروزه شمش سندلوس از کشور آلمان به‌صورت مستقیم وارد می شود.

انواع سنگ های قیمتی

معرفی انواع سنگ های قیمتی و خواص درمانی سنگ های قیمتی

در ادامه شما را با انواع سنگ های قیمتی رایج و برخی از خواص درمانی و ماورائی آنها آشنا خواهیم کرد. لازم به ذکر است، به طور جداگانه برای هر سنگ یک مقاله کامل تر و تخصصی در ارتباط با خواص سنگ های قیمتی گرداوری شده است که در دسته مقالات سنگ شناسی وبلاگ جواهرمال موجود می باشد و همچنین برای دسترسی راحت تر، لینک های مربوط به هر سنگ در قسمت پایانی معرفی هر سنگ در این صفحه نیز درج شده است.

سنگ آمیتیست

سنگ آمیتیست یک از انواع سنگ های قیمتی است که در رنگ‌های بنفش، خاکستری، سیاه، قهوه‌ای، صورتی و سبز یافت می‌شود. سنگ آمیتیست هرچقدر تیره‌تر باشد و ناخالصی (رگه‌های سفید رنگ) کمتری داشته باشد به همان میزان ارزش و قیمت آن افزایش می‌یابد. سختی سنگ آمیتیست ۷ موس است.

خواص سنگ آمیتیست:
 • اختلات روانی را کاهش می‌دهد.
 • بیماری‌های ریوی را کاهش می‌دهد.
 • سلامتی پوست و مو را افزایش می‌دهد.
 • استرس را کاهش می‌دهد و موجب شادی و افزایش اعتماد‌به‌نفس می‌شود.
 • اراده را افزایش می‌دهد و موجب تقویت قدرت تصمیم‌گیری و ترک عادات منفی می‌شود.
 • درد‌های عضلانی را کاهش می‌دهد.

سنگ زبرجد

این سنگ در رنگ سبز زیتونی یافت می‌شود و قدمت نسبتا بالایی دارد و در خاورمیانه از قدیم الایام مورد استفاده قرار می‌گرفته است. سختی سنگ زبرجد بین ۶.۵ تا ۷ موس است.

خواص سنگ زبرجد:
 • سردردهای میگرنی را رفع می‌کند
 • قدرت بینایی را افزایش می‌دهد
 • افسردگی را از بین می‌برد و موجب تقویت روحیه می‌شود
 • موجب افزایش سلامتی پوست و مداوای جوش‌های صورت می‌شود
 • سیستم گوارش تقویت کرده و بیماری‌های گوارشی همچون یبوست را رفع می‌کند

سنگ گارنت

این سنگ در رنگ‌های مختلفی همچون سبز، زرد، صورتی، سیاه، کالر چنج، ارغنوانی، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز یافت می‌شود. نوع کالر چنج سنگ گارنت به نور حساس است و زیر نور روز (خورشید) به رنگ آبی تغییر رنگ می‌دهد و در زیر نور لامپ (نور مصنوعی) به رنگ قرمز و ارغوانی تغییر رنگ می‌دهد.

خواص سنگ گارنت:
 • افزایش اعتماد به نفس و قوای جنسی
 • رفع افسردگی و افزایش نشاط
 • افزایش شهامت و قدرت تعامل
 • بهبود خواب و افزایش آرامش
 • تنظیم عملکرد غذه تیروئید

سنگ آکوامارین

این سنگ به رنگ آبی است و هر چقدر غلطت رنگش بیشتر باشد ارزش آن نیز افزایش می‌یابد. سختی سنگ آکوامارین بین ۷.۵ تا ۸ موس است.

خواص سنگ آکوامارین:
 • تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل حساسیت‌ها و بیماری‌های آلرژیک
 • رفع حساسیت‌های پوستی
 • افزایش شجاعت و اعتماد به نفس
 • درمان بیماری‌های خونی و ناراحتی‌های قلبی
 • تنظیم هورمون‌ها
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • افزایش شادی و انگیزه

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز معمولا بی رنگ و شفاف (کریستالی) است. سنگ کوارتز در رنگ‌های صورتی، بنفش، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه یافت می‌شود. سختی سنگ کوارتز ۷ موس است.

خواص سنگ کوارتز:
 • افزایش آرامش و تقویت قدرت تصمیم‌گیری
 • درمان افسردگی و کاهش اضطراب
 • کاهش ترس و نگرانی
 • درمان مشکلات باروری و جنسی

سنگ موزانایت

سنگ موزانایت بی‌رنگ و شفاف همانند الماس است. سختی این سنگ ۹.۲۵ موس است.

خواص سنگ موزانایت:
 • درمان بیماری‌های قلبی
 • افزایش سلامت قلب و عروق
 • درمان افسردگی و اضطراب
 • افزایش شادی

سنگ کهربا

سنگ کهربا یکی از انواع سنگ های قیمتی ارزشمند، با قدمت بسیار بالا است. مواد تشکیل دهنده کهربا صمغ یا شیره درختان است و ظاهری شفاف دارد که ممکن است با ناخالصی‌هایی همچون حشرات فسیل شده همراه باشد. سنگ کهربا معمولا به رنگ زرد، نارنجی و قهوه‌ای یافت می‌شود. سختی سنگ کهربا بین ۲ تا ۳ موس است.

خواص سنگ کهربا:
 • افزایش انرژی مثبت و نشاط
 • تسریع و تقویت بازسازی سلول‌ها
 • افزایش عشق و دوستی
 • درمان مشکلات جنسی و باروری
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • رفع مشکلات گوارشی و عفونی

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه در رنگ‌های آبی (آبی کمرنگ، آبی پررنگ و آبی فیروزه‌ای) و سبز یافت می‌شود. سنگ فیروزه ممکن است دارای رگه‌های سیاه رنگ باشد. سنگ فیروزه در طیف رنگ گسترده‌ای از رنگ آبی و سبز یافت می‌شود. سختی سنگ فیروزه بین ۵.۵ تا ۶ موس است.

خواص سنگ فیروزه:
 • تقویت بینایی
 • درمان بیماری‌های تنفسی
 • درمان افسردگی و افزایش نشاط
 • درمان مشکلات گوارشی و درد شکم
 • تنظیم سیستم گردش خون
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تنظیم کارکرد کبد

سنگ دُر نجف

سنگ دُر نجف در رنگ‌های سفید شفاف و شیشه‌ای یافت می‌شود. سختی سنگ دُر نجف ۷ موس است.

خواص سنگ دُر نجف:
 • افزایش آرامش
 • افزایش انرژی و انگیزه
 • رفع مشکلات خواب
 • رفع مشکلات مثانه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش شادی و نشاط

سنگ شاه مقصود

سنگ شاه مقصود در رنگ‌های سبز (در طیف رنگ سبز زیتونی تا سبز تیره) و زرد یافت می‌شود. منبع اصلی سنگ شاه مقصود معادن کوه‌های اطراف شهر قندهار (واقع در افغانستان) است. این سنگ معمولا در تولید تسبیح استفاده می‌شود.

خواص سنگ شاه مقصود:
 • افزایش عشق و دوستی
 • کاهش انرژی منفی
 • افزایش انرژی مثبت
 • افزایش آرامش
 • افزایش قدرت تعامل با دیگران

سنگ یشم

سنگ یشم یا جید یکی دیگر از انواع سنگ های قیمتی گرانبها می باشد که همانند کهربا، قدمت زیادی دارد. رنگ اصلی آن سبز است و در رنگ‌های مختلف دیگر همچون زرد، نارنجی، سفید، خاکستری و سیاه یافت می‌شود. سختی سنگ یشم بین ۶.۵ تا ۷ موس است.

خواص سنگ یشم:
 • رفع مشکلات و ناراحتی‌های پوستی
 • افزایش شادی
 • کاهش تنش‌های عصبی و مشکلات اعصاب
 • افزایش انرژی
 • کاهش اضطراب و افزایش آرامش
 • تقویت حس عشق و دوستی
 • تقویت سیستم گوارش
 • تقویت قلب و سیستم گردش خون

سنگ الکساندریت

سنگ الکساندریت یک سنگ گران‌بها و محبوب می‌باشد که دلیل محبوبیتش حساس بودن آن به نور و تغییر رنگ در حالت‌های نوری مختلف است. سنگ الکساندریت وابسته به نوع نور به رنگ‌های سبز زمردی، صورتی، قرمز، بنفش، آبی، زرد و خاکستری دیده می‌شود. سختی سنگ الکساندریت ۸.۵ موس است.

خواص سنگ الکساندریت:
 • تقویت سیستم عصبی
 • تقویت سیستم گوارش و رفع یبوست
 • جلوگیری از سرطان و بیماری‌های خون
 • درمان بیماری‌های پوستی
 • تنظیم عملکرد سلول‌های بدن
 • افزایش آرامش و اعتماد به نفس
 • کاهش افسردگی و افزایش نشاط
 • افزایش انرژی

سنگ حدید

سنگ حدید در رنگ‌های سیاه، خاکستری و قهوه‌ای یافت می‌شود. سختی سنگ حدید ۵.۶ موس است. سنگ حدید با نام سنگ خون نیز شناخته می‌شود.

خواص سنگ حدید:
 • کنترل سیستم خون رسانی
 • درمان بیماری‌های قلب و عروق
 • درمان کم‌خونی
 • افزایش قدرت تصمیم‌گیری و تمرکز
 • کاهش اضطراب
 • بهبود کیفیت خواب
 • افزایش قدرت غلبه بر عادات منفی و وسواس

سنگ ماه یا مون استون

سنگ مون استون یا سنگ ماه در رنگ‌های سفید، زرد، قهوه‌ای و نارنجی یافت می‌شود. سختی سنگ مون استون بین ۶ تا ۶.۵ موس است.

خواص سنگ ماه یا مون استون:
 • افزایش آرامش
 • درمان مشکلات گوارشی
 • درمان بیماری‌های مربوط به چشم
 • تقویت پوست و مو
 • تنظیم هورمون‌ها
 • درمان بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش عشق و دوستی
 • افزایش قوای جنسی و درمان نابروری

سنگ اوپال

سنگ اوپال جزو انواع سنگ های قیمتی کمیاب و گران قیمت است. سنگ اوپال در رنگ‌های سفید، بی‌رنگ و شفاف، زرد روشن، قرمز روشن، خاکستری، قهوه‌ای و مشکی یافت می‌شود؛ سنگ اوپال در رنگ‌های ترکیبی و رنگین‌کمانی نیز یافت می‌شود. سنگ اوپال بسیار حساس و شکننده است و به راحتی ترک برمی‌دارد. سختی این سنگ بین ۵.۵ تا ۶.۵ موس است.

خواص سنگ اوپال:
 • بهبود عملکرد سیستم تصفیه خون
 • افزایش قوای جنسی
 • افزایش قدرت کنترل عادات منفی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش شادی و نشاط
 • افزایش شجاعت و کاهش ترس

سنگ چشم گربه

سنگ چشم گربه‌ای معمولا در رنگ‌های سبز، زرد و قهوه‌ای یافت می‌شود. زمانی که نور به سنگ چشم گربه‌ای تابانده شود در وسط سنگ خطی ظاهر می‌شود که بسیار مشابه چشم گربه است.

خواص سنگ چشم گربه:
 • افزایش شادی و نشاط
 • ایجاد آرامش
 • کاهش انرژی منفی
 • افزایش انرژی مثبت
 • درمان ناباروری
 • رفع مشکلات خواب و افزایش کیفیت خواب
 • تنظیم کارکرد غده تیروئید
 • درمان مشکلات بینایی
 • درمان مشکلات تنفسی

سنگ توپاز

سنگ توپاژ از سنگ‌های با قدمت بالا است که در رنگ‌های بی رنگ (شفاف)، آبی روشن، زرد مایل به قهوه‌ای، صورتی مایل به قرمز و سبز روشن یافت می‌شود. سختی سنگ توپاژ ۸ موس است.

خواص سنگ توپاز:
 • درمان درد‌های عصبی
 • درمان بیماری‌های مربوط به کبد
 • درمان بیماری‌های پوستی
 • تقویت عملکرد کلیه‌ها
 • کاهش سردر‌دهای میگرنی
 • افزایش آرامش و نشاط
 • افزایش شجاعت
 • رفع مشکلات مربوط به خواب

سنگ زمرد

این سنگ قیمتی در میان سنگ های قیمتی از همه آشناتر است و می‌تواند خواص درمانی زیادی را نیز به همراه داشته باشد. یکی از دلایلی که سنگ زمرد بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد هم همین خواص درمانی آن است. اما شاید بسیاری از افرادی که از این سنگ به عنوان زیورآلات و جواهرات استفاده میکند، از خواص آن آگاه نباشند.

یکی از بیماری هایی که می‌تواند با زمرد درمان شود، گاستریت یا همان ورم معده است. می‌دانید که غذاهایی که در طول روز استفاده می‌نماییم، گاهی باعث ورم معده می‌شود؛ اما سنگ زمرد می‌تواند از این اتفاق به خوبی جلوگیری کند. علاوه بر این زمرد می‌تواند در درمان سریع سوختگی ها و یا کاهش درد و درمان ورم مفاصل هم کمک نماید و به عنوان یک التیام بخش از این سنگ یاد می‌شود.

سنگ عقیق

این سنگ قیمتی نیز از آن دسته سنگ ها در سنگ شناسی و سنگ درمانی است که بسیار مورد توجه طبیبان قرار می‌گیرد و می‌تواند خواص درمانی مانند، کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالا دارند و همچنین بهبود آسم و تنگی نفس را به همراه داشته باشد.

سنگ یاقوت کبود

این سنگ که به عنوان یاقوت کبود نیز شناخته می‌شود، از گذشته برای درمان ریزش مو و طاسی مورد استفاده افراد قرار می‌گرفته و می‌تواند برای درمان افرادی که سردردهای شدید و طولانی مبتلا هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

در گذشته به افرادی که بیماری میگرن و سردردهای شدید داشتند، توصیه می‌شده که یک انگشتر از جنس یاقوت کبود استفاده نمایند تا این سردرد کاهش پیدا کند. حتی به افرادی که با مشکلاتی مانند کم‌خوابی و یا با مشکلات روده روبرو هستند؛ توصیه می‌شود که این سنگ را به همراه داشته باشند؛ تا از خواص درمانی آن بهره‌مند شوند.

سنگ یاقوت سرخ

از دیگر سنگ های قیمتی که نام آن را زیاد شنیده ایم، یاقوت است. این سنگ می‌تواند در درمان کم‌خونی به افراد به ویژه خانم ها و افرادی که زخمی شده اند و خون زیادی از دست داده اند کمک نماید. سنگ یاقوت می‌تواند در درمان افرادی که فشار خون پایین دارند نیز مفید باشد.

سنگ یاقوت زرد

از دیگر سنگ های قیمتی که نام آن را زیاد شنیده ایم، یاقوت است. این سنگ می‌تواند در درمان کم‌خونی به افراد به ویژه خانم ها و افرادی که زخمی شده اند و خون زیادی از دست داده اند کمک نماید. سنگ یاقوت می‌تواند در درمان افرادی که فشار خون پایین دارند نیز مفید باشد.

سنگ سیترین

یک سنگ بسیار با ارزش در سنگ شناسی که می‌تواند خواص درمانی زیادی به همراه داشته باشد و به طور مشخص می‌تواند بیماری هایی مانند آکنه و برونشیت (التهاب نایژه ها) درمان کند.

سنگ الماس

الماس یکی دیگر از سنگ های قیمتی بسیار گرانبها می باشد که نام آن برای همه ما آشنا است، الماس می‌باشد که از گذشته تا کنون در درمان صرع مورد استفاده قرار می‌گرفته و همچنین می‌تواند در درمان آسم و برونشیت نیز مفید باشد.

خواص سنگ های قیمتی

انواع خواص سنگ های قیمتی

اگر بخواهیم انواع خواص سنگ های قیمتی را بگوییم، میتوانیم به طور کلی آن خواص ها را به دو دسته ی خواص درمانی و خواص معنوی و ماورائی تقسیم بندی کنیم.

خواص درمانی :

دسته اول خواص درمانی سنگ های قیمتی می باشد که این خواص بیشتر مشهود است. از همین رو بیشتر مورد قبول عموم می باشد و حتی برخی از آنها مورد ازمایش و بررسی قرار گرفته است که توسط علم پزشکی نیز به اثبات رسیده اند.

خواص درمانی سنگ های قیمتی شامل خواص مادی و جسمانی و همچنین خواص روحی و روانی می باشد.

خواص ماورائی :

خواص ماورائی سنگ های قیمتی به علت نامشهود بودن آنها مورد تایید همگان نبوده و در برخی از آنان اختلاف نظر نیز وجود دارد.

خواص معنوی سنگ های قیمتی شامل این دسته از خواص می باشد که در خصوص آن از گذشتگان و بزرگان نقل های زیادی شده است. مانند روایات و احدایث امامان ما که در رابطه با این خواص نکات فراوانی را ذکر کرده اند.

سنگ عقیق از جمله سنگ های قیمتی بوده که دارای خواص معنوی و ماورائی زیادی است و در رابطه با خواص آن روایات زیادی از امامان و بزرگان داشته ایم.

از دیگر نمونه های خواص ماورائی سنگ های قیمتی، خواص سحر و جادویی آنها بوده که البته این موارد غالباً مورد تایید عموم و همچنین ما نمی باشد، ولی از گذشته تا به امروز در مورد آنها صحبت زیادی شده است. مانند سنگ های طلسم شده و یا معروف به سنگ های موکل دار، که در حال حاضر در برخی از فروشگاه های غیر رسمی و نامعتبر به همین عناوین به قیمت های گذافی به فروش می رسند.

تشخیص انواع سنگ های قیمتی اصل و تقلبی

تشخیص جواهرات قیمتی اصل و تقلبی

سنگ های قیمتی به دلیل ارزشی که از لحاظ مادی دارند موجب این می شود که نمونه های تقلبی آنها ساخته شوند. وجود سنگ های قیمتی تقلبی در بازار یکی از مهم ترین نگرانی های مشتریان این محصولات قبل از خریدشان می باشد.

تشخیص اصل بودن بعضی از جواهرات و سنگهای زینتی بسیار سخت می باشد. به طوریکه حتما نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین یک گوهرشناس مجرب است. ولی در برخی دیگر از سنگها با کمی مطالعه و تحقیق تشخیص اصالت آنها ممکن می باشد.

معمولا برای جواهرات قیمتی و گران قیمت شناسنامه اصالت صادر می گردد. این شناسنامه ها توسط مراکز معتبر گوهرشناسی بعد از ارزیابی دقیق آماده می گردد.

یکی از بزرگترین مراکز معتبر و رسمی در دنیا جهت صدور شناسنامه های بین المللی برای جواهرات قیمتی و همچنین آموزش های تخصصی مربوط به سنگ شناسی و جواهرات قیمتی، موسسه GIA است. این موسسه در کل دنیا مورد تایید بوده و شناسنامه های صادر شده از این موسسه بسیار ارزشمند و قابل قبول می باشد. در ایران هم مراکز مختلفی است که اصالت سنگ های قیمتی را مورد آزمایش و بررسی دقیق انجام داده و سپس برای انها شناسنامه هایی بین المللی صادر می کنند. این شناسنامه ها در اکثر کشورها مورد تایید هستند.

جواهرمال از معدود فروشگاه هایی است که خود دارای کارشناس جواهرات و گوهرشناس می باشد. و برای اکثر محصولات فروشگاه توسط خود جواهرمال شناسنامه تضمین اصالت آن محصول صادر می گردد. لازم به ذکر است که مدیر جواهرمال، آقای امیر عرب اسدی مدارک تخصصی گوهرشناسی را از کشور فرانسه اخذ کرده است. برای آشنایی بیشتر با ایشان و همچنین مشاهده لیست تمام مدارک و گواهینامه های اخذ شده توسط ایشان به صفحه درباره ما رجوع کرد.

26 دیدگاه در “سنگ های قیمتی

 1. ناشناس گفت:

  یه سوال دارم،ایا نگین نوعی سنگه؟

  1. javahermall گفت:

   سلام، وقت بخیر، دقیق متوجه منظور شما نشدیم ولی خب نگین میتونه از یک سنگ تراش خورده باشه در برش ها و تراش های مختلف که البته از جنس غیر سنگ هم میتونه باشه …

 2. Hamed گفت:

  یک سن گ دارم وقتی چند تا (م,ی،خ) روش میزارم تبدیل به (ذ،،و،،ب،) شدن میشه میخواستم بدونم این چه نوع سن گی هست سپاس گذارم کمک کنین

 3. Hamed گفت:

  یک سنگ دارم وقتی چند تا میخ روش میزارم تبدیل به ذوب شدن میشه این چه نوع سنگی هست.ممنون راهنمایی کنید

 4. مهدیار داورزنی گفت:

  عالی ،عالی . محشر بود . من کیف کردم این مطلب روخوندم . لطفا درباره رازهای اسرار آمیز مصرباستان و اهرام مصر مثل همین مطلب ، یک مطلب دیگه بگذارید. ممنونم.

  1. javahermall گفت:

   سلام آقای داورزنی عزیز، خوشحالیم از اینکه مطالب ما مورد رضایت شما قرار گرفته، چشم حتما سعی میکنیم انچام بدیم

   1. Salim گفت:

    سلام داداش ببخشید میشه توضیع بدی من یک سنگ دارم رنگش جیگری هست

   2. علیرضا رحیم زاده گفت:

    سلام و وقت بخیر
    باید حتماً سنگ از نزدیک بررسی شود جناب، حتی از روی عکس هم نمیتوان تشخیص دقیقی داد چون سنگ های مختلفی هستند که میتوانند این رنگی باشند از جمله یاقوت سرخ، گارنت، عقیق سرخ و …
    برای تشخیص دقیق میتوانبد به مراکز گوهرشناسی مراجعه نمایید و یا در صورتی که در شهر مشهد هستید به فروشگاه ما مراجعه نمایید تا در صورت امکان راهنماییتون کنند.

 5. مهدیار داورزنی گفت:

  عالی عالی من کیف کردم . این روخوندم . محشر بود . درباره رازهای اسرار آمیز مصر باستان و اهرام مصر هم لطفا عین همین مطلب ، یک مطلب دیگه بگذارید ما بخونیم ممنون میشم .

  1. javahermall گفت:

   سلام آقای داورزنی عزیز، خوشحالیم از اینکه مطالب ما مورد رضایت شما قرار گرفته، چشم حتما سعی میکنیم انچام بدیم

 6. ستاره کمالیان گفت:

  خیلی ممنون از مطالب مفیدی که در ارتباط با سنگهای قیمتی قرار دادین 👍

  1. javahermall گفت:

   سلام، خیلی ممنون خانم کمالیان

   1. محمد امین نجفی گفت:

    سلام خسته نباشید من سه تکه سنگ از یک نوع پیدا کردم ممنون میشم تشخیص بدین قیمتی هست یا نه چطور باید براتون عکسش رو ارسال کنم.

   2. javahermall گفت:

    سلام و وقت بخیر، از روی تصویر امکان بررسی سنگ وجود ندارد جناب، در صورت امکان حضوری تشریف بیاورید و یا برای بررسی دقیق و مطمئن تر به گوهرشناسی مراجعه کنید.

 7. ناشناس گفت:

  بسیار زیبا 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

 8. محمدرضا حسنان گفت:

  سنگ های دیگه هم اضافه کنید به لیستتون، ناقصه …

  1. javahermall گفت:

   سلام، بله حتما در اولین فرصت اضافه میشه، خیلی ممنون

  1. علیرضا رحیم زاده گفت:

   ممنون

 9. زهرا سعادت نیا گفت:

  خیلی ام قشنگ و عالی
  موفق باشید 👍

  1. علیرضا رحیم زاده گفت:

   خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید