نام گذاری

در کتاب مذهبی و تاریخی تورات از الماس به‌عنوان سخت‌ترین سنگ جهان بدین گونه یادشده است:

بلکه پیشانی تو را مثل الماس از سنگ خارا سخت‌تر گردانیم. (باب ۳ آیه ۹)

در کتاب‌های تاریخی در ارتباط با قدمت کشف گوهر الماس این‌چنین ذکرشده است:

به دلیل استحکام سخت این سنگ قیمتی در یونان به آن Adamao به مفهوم “من مطیع می‌سازم ” گفته می‌شد. این واژه از کلمه آداماس (Adamas) به معنی فناناپذیر گرفته‌شده بود. درنهایت امروزه الماس با مترادف این کلمه یعنی Diamond شناخته می‌شود.. البته تاریخ دقیق استفاده از این واژه مشخص نشده است. ضمن اینکه این کلمه درگذشته به دومین سنگ سخت جهان یعنی کروندوم تعلق داشت که در حقیقت از گروه سنگ‌های خانواده یاقوت می‌باشد.

الماس و خواص بی نظیر آن

کشف اولین سنگ الماس

تخمین دوران پیدایش و شناخت این گوهر ارزشمند به حدود ۳.۳ میلیارد سال قبل مربوط می‌شود. این گوهر گران‌بها از دوران باستان برای انسان‌ها آشنا بود. همچنین در هزاران سال پیش این گوهر در هند و در رسوبات رودخانه‌ای یافت شده است. تحقیقات امروزه حاکی از آن است که حجم بسیاری از معادن الماس در کشور هند قرار داشته که قدمت برخی از این معادن به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

یکی از بزرگ‌ترین معادن الماس هند، گلکوندا نام داشت. این نام درگذشته به‌عنوان نمادی از ثروت بی‌نهایت معرفی‌شده بود. وجود مقادیر زیادی از الماس در چشم و بدنه مجسمه هندو نیز دلیلی بر این اثبات این گفته است. بنا بر افسانه‌ها الماس کوه نوز به سلطان کارنا که در ۶۰۰۰ سال قبل از پادشاهی آنگا بوده تعلق داشته است.

الماس و خواص بی نظیر آن

چگونگی تشکیل الماس

این سنگ زیبا در دما و فشار بسیار بلایی که تنها در حدود صد مایلی اعماق زمین یافت شده، تشکیل می‌شود. کربن موجود در عمق ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتری قسمت گوشته زمین در درجه ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ سانتی‌گراد و با فشار حدود ۴۵۰۰۰ bar کریستالیزه شده و به الماس تبدیل می‌شوند. اغلب الماس‌ها به در زمان فوران آتش‌فشان‌ها به‌صورت مخروطی به سطح زمین منتقل‌شده‌اند.
در زمان فوران آتش‌فشان‌ها به دلیل حرکات عمودی کوه‌زائی یا قاره رزایی رخ‌داده در گوشته زمین، تکه‌هایی از سنگ گوشته کنده‌شده و بدون ذوب شدن به سطح زمین می‌رسند. فوران انجام‌شده حاوی تکه سنگ‌هایی از جنس این سنگ قیمتی هستند.

الماس و خواص بی نظیر آن

مشخصات شیمیایی

جدول خصوصیات سنگ
ترکیب شیمیایی کربن کریستالیزه شده
رنگ بی‌رنگ، زرد و قهوه‌ای به‌ندرت سبز، آبی و متمایل به قرمز و نارنجی و سیاه
رنگ خاکه بدون رنگ
شفافیت شفاف تا کاملاً کدر
رخ کامل
جلا شیشه‌ای
ضریب شکست نور ۲.۴۱۹ – ۲.۴۱۷
شکست دوگانه ندارد
سختی موس ۱۰
وزن مخصوص ۳.۵۳ – ۳.۵۰
سیستم کریستالی مکعبی

الماس و خواص بی نظیر آن

انواع رنگ

رنگ الماس تأثیر بسیاری در تعیین قیمت آن دارد. برخی از سنگ‌های قیمتی بر اساس نوع و مقدار ناخالصی‌ها رنگ خاصی به خود می‌گیرند اما الماس‌ها از این قاعده مستثنا هستند. این گوهر زیبا اغلب بر اساس میزان نیتروژن دره بندی می‌شود. نیتروژن موجود در این گوهر سبب ایجاد رنگ زرد و وجود کربن در شبکه کریستالین آن باعث ایجاد رنگ آبی در الماس می‌شود.

الماس و خواص بی نظیر آن

بلورهای این سنگ زیبا در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. البته رنگ متداول این گوهر سفید، سفید مایل به زرد، قهوه‌ای و یا آبی هست.

الماس‌هایی بارنگ آبی امروزه در کشور برزیل و اندونزی یافت شده است.

الماس‌هایی بارنگ سبز، قرمز، بنفش، قهوه‌ای تند، نارنجی، صورتی، زرد سیر بسیار نادر بوده و به‌عنوان الماس‌های فانتزی شناخته می‌شوند. این نوع از جواهرات اغلب از سوی کلکسیونرها موردتوجه قرارگرفته‌اند.

الماس و خواص بی نظیر آن

عامل ایجاد درنگ صورتی در این گوهر همانند رنگ قهوه‌ای است. گاه نیز یک الماس با هر دورنگ قهوه‌ای و صورتی دیده می‌شود. در سال ۲۰۱۳ گوهر الماس نادری به صورتی پینک استار با وزن ۵۹.۶ قیراط و باارزشی بیشتر از ۶۰ میلیون دلار به فروش گذاشته شد.

الماس و خواص بی نظیر آن

درصورتی‌که اتم مای الماس غنی از عنصر هیدروژن باشد، این سنگ قیمتی سبزرنگ می‌شود.

جالب است بدانید گونه‌ای از الماس‌ها بانام Chameleon (آفتاب‌پرست) وجود داشته که تغییر رنگ می‌دهند. تغییر رنگ این گوهر از سبز خاکستری به زرد روشن است. این گوهر زمانی ایجاد می‌شود که الماس در مدت یک روز و یا بیشتر در الکل مشتعل با حرارت ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار گیرد.

به‌تازگی از معدن Argyle واقع از ایتالیا الماس‌هایی به رنگ نارنجی خالص که نادرترین نوع فانتزی این گوهر است، یافت شده است.

معادن جهان

همان‌طور که گفته شد کشور هندوستان در رتبه اول معادن الماس جهان قرارگرفته است. به‌صورت تقریبی تا سال ۱۸۶۶ حدود ۱۲ میلیون قیراط از این گوهر توسط معادن چیان هند کشف‌شده بود. البته امروزه تنها یک معدن در ایالت مادیاپرهند فعال هست. برزیل نیز دومین کشور تولیدکننده الماس در نیمه اول قرن هجدهم بوده و در دوران جدید آفریقا جنوبی به‌عنوان سومین منطقه دارای معدن الماس شناخته‌شده است.

الماس و خواص بی نظیر آن

تاثیرات روحی و روانی

این گوهر در فعال‌سازی لوب پیش پیشانی که محل اغلب توانایی‌های بعد الطبیعه و هوشیاری شهودی است کاربرد دارد.

بلورهای الماس مبدل‌هایی هستند که انرژی‌های ارتعاشی با بسامد بالا را برای هوشیاری بیشتر در اختیار انسان می‌گذارد.

از این سنگ ارزشمند جهت تقویت چاکرا چهارم، ششم و هفتم (قلب، چشم سوم و تاج) استفاده می‌شود.

یکی از خواص منحصربه‌فرد الماس تسهیل‌کننده ورود به سطوح بالاتر ارتعاشی روانی بوده که به‌واسطه رنگ بی‌نظیر آن د در فرد پدید می‌آید.

موجب تقویت تمرکز، هوشیاری فرد بر روی روی‌ای‌ای فردی و اهداف می‌شود.

الماس می‌تواند اثرات سایر سنگ‌های نظیر مولداویست، فناکیت، آززتولیت، هردریت، سلستین، شیشه آسمانی طلایی لیبی، شیشه آسمانی تبتی و بسیاری دیگر را تقویت و چند برابر سازد.

الماس موجب ایجاد حس وفاداری، امید، خلوص شده و افزایش‌دهنده عشق است. این گوهر بر روی حوزه‌های احساسی و جهت تقویت قدرت تمامی سطوح احساسی عمل می‌کند.

الماس و خواص بی نظیر آن

خواص درمانی و طب کهن

الماس عمر را طولانی می‌کند و تندرستی را به همراه دارد. همچنین تصفیه‌کننده اعضای بدن، تقویت‌کننده حافظه، کلیه، شانه‌ها، اعصاب، کیسه صفرا هست.

در باورهای گذشته الماس به دلیل سختی زیاد و زیبایی خیره‌کننده با خورشید در ارتباط با بوده و انرژی بالایی دارد.

از این گوهر جهت دفع سحر و جادو و افزایش قوت جسمانی استفاده می‌شد.

در فرهنگ‌های مختلف از آن به‌عنوان سنگ محافظت نیز یاد می‌گردد.

در منابع قدیم ایرانی این سنگ دارای طبع خشک و سرد است و بستن آن بر روی شکم سبب رفع دل‌پیچه و مشکلات معده می‌شود. همچنین در اطفال موجب جلوگیری از صرع می‌گردد (معرفه الجواهر)

ابن‌سینا و حکیم جرجانی ذکر کرده‌اند الماس زهر کشنده است اما از گفته ابوریحان بیرونی گوید که آن را به سنگ خورانده‌اند و هیچ تأثیری روی آن نداشته است! برخی نیز گفته‌اند خاصیت زدایندگی الماس باعث جلا دادن دندان‌ها و حتی ریختن آن‌ها می‌شود. (الصیدنه /۲۶۳)

الماس و خواص بی نظیر آن

نگهداری جواهرات الماس

با توجه به اینکه الماس غبار را به خود جذب می‌کند، از تماس آن با مواد شوینده حاوی کلر، اسپری و رنگ مو، لوسیون ها، صابون‌ها و عرق بدن و چربی‌های طبیعی پوست خودداری کنید. را که این مواد موجب ایجاد لایه‌ای جرم روی آن می‌شود. این مورد تضعیف خواص الماس و کاهش درخشندگی آن را به همراه خواهد داشت.

جهت از بین بدن جرم ایجادشده بر روی الماس بهتر از مقداری پاک‌کننده حاوی آمونیم بدون کلرینه و یا صابون مایع بسیار ضعیف واب ولرم استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود الماس را برای مدت ۳۰ دقیق در آن خیس کرده و درنهایت با مسواک، آن را پاک‌کنید.

با توجه سختی این گوهر، جواهرات الماس را جدا از سایرین نگهداری کنید چراکه ممکن است بر روی دیگر جواهرات شما خش ایجاد کند.

الماس و خواص بی نظیر آن

آخرین مطالب وبلاگ جواهرمال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.