موزانایت و خواص بی نظیر آن | فروشگاه آنلاین جواهرمال
وبلاگ جواهرمال
خانه » وبلاگ » سنگ شناسی »  موزانایت و خواص بی نظیر آن

 موزانایت و خواص بی نظیر آن

انگشتر موزانایت مردانه دست ساز

 موزانایت

گوهر موزانایت  درواقع نوعی کریستال کاربید با فرمول شیمیایی SiC هست.  این گوهر زیبا برای اولین بار توسط شیمیدان فرانسوی و برنده جایزه نوبل هنری مویزن کشف گردید. نام مویزنایت نیز به‌افتخار وی بر روی این گوهر زیبا قرار داده شد که در ایران بانام موزانایت شناخته‌شده است

وی در حین آزمایش بر روی سنگ‌های درون گودالی که حاصل از برخورد شهاب‌سنگ بود  این گوهر را در قالب ذرات میکروسکوپی کشف کرد. این ذرات در ابتدا را با الماس اشتباه گرفته‌شده اما سپس بانام سیلیکون کاربید شناخته شدند.

برای مدت‌های طولانی منبع دیگری به‌جز سنگ‌های آسمانی یافت نشد، اما درنهایت موزانایت به‌صورت ناخالصی دریکی از معادن الماس واقع در یاکونیای روسیه دیده شد .

بعدها این گوهر به‌صورت آزمایشگاهی  نیز ساخته‌شده و هم‌اکنون نیز این کریستال به‌صورت سنتز شده به‌وفور در بازار یافت می‌شود. درعین‌حال مویزنایت طبیعی بسیار نادر و ارزشمند است.

 موزانایت و خواص بی نظیر آن - 00 228 300x225

ویژگی و خواص سنگ موزانایت

موزانایت های مصنوعی از تجزیه حرارتی پلیمر پری سرامیک ایجاد می‌شوند. مولکول‌های این بلوره مانند الماس با پیوند کووالانسی به یکدیگر متصل شده‌اند. رنگ‌های این سنگ قیمتی در معیار دسته‌بندی الماس در محدود D تا  k قرارگرفته است.

این گوهر در بهترین حالت بسیار شبیه به الماس است اما سختی آن برابر با ۹.۵ هست. اگرچه الماس از پراکندگی  نور و جلا بیش‌تری نیز برخوردار است. رسانش گرامی این گوهر زیبا مانند الماس بوده  اما از وزن حجمی کمتری دارد.

تفاوت مولکولی این گوهر و الماس در کربن خالص بودن الماس بوده، درحالی‌که ترکیبات سیلیکونی  و کربن به‌عنوان عامل کریستالی موزانایت شناخته‌شده است.

این گوهر زیبا دارای شکست دوگانه نور بوده و باعث دوبینی می‌شود. این ویژگی باوجود مهندسی‌های انجام‌شده جهت مخفی کردن این ویژگی همچنان بهترین راه تمیز دادن بین مویزنایت و الماس است.

یکی از موارد تمایز دو گوهر موزانایت و الماس این است که موزانایت دارای شکست دوگانه است و همین مورد سبب دوربینی در آن می‌شود.

سنگ موزانایت به دلیل ویژگی‌های نوری عالی، قیمت کمتر و سهولت استخراج و تولید مصنوعی آن در مقایسه با الماس جایگزینی محبوب برای الماس در جواهرسازی شد.

 موزانایت و خواص بی نظیر آن - 8562 300x225

سنگ موزانایت به دلیل تشابه ظاهری آن به الماس و از سوی دیگر سهولت استخراج و تولید انواع مصنوعی  و همچنین قیمت کمتر |آن امروزه توانسته جایگزین خوبی برای الماس در صنعت جواهرسازی شود.

خاصیت گرماتابی این گوهر موجب تغییر رنگ آن در دمای ۶۵ درجه سانتی‌گراد می‌شود.

شکست دوگانه رسانندگی الکتریکی متفاوت از دیگر  موارد در تشخیص این دو گوهر هست

 موزانایت و خواص بی نظیر آن - 54 300x225

لطفـاً امتیــاز دهیــد ، سپـاس گذاریــم
اشتراک گذاری این نوشته
مطالب مرتبط پیشنهادی
محصـولات تخفیـــــف دار
Products On Discount
ساعت
دقیقه
ثانیه
لوگو جواهرمال

جواهرمال، معتبرترین فروشگاه آنلاین انگشتر، جواهرات نقره و سنگ های قیمتی با بیش از 50 سال تجربه و اعتبار (عرب اسدی)
سابقه درخشان، تجربه کافی و برخورد مناسب و در شأن مشتری از مولفه های این مجموعه می باشد که طی پنجاه سال اخیر وظیفه خود دانسته و رفت و آمد و خرید مداوم مشتریان و زائران امام رضا ، خود مؤید این موضوع است.

2 دیدگاه برای “ موزانایت و خواص بی نظیر آن

  1. گفته:

    ما نفهمیدیم از آخر اسم درستش چیه که بگیم ؟! موزانایت ؟! موزنایت ؟! مویزنیت ؟!؟

  2. گفته:

    سلام دوست عزیز اسم این سنگ در حقیقت به Moissanite هست که به صورت های مختلفی در فارسی بیان میشه اما اسم معمول اون موزانایت هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 موزانایت و خواص بی نظیر آن - pic popup well done
Order Tracking
پیگیری سفارشات

برای پیگیری سفارش، لطفا شماره سفارش و آدرس ایمیل خود را در کادرهای زیر وارد کرده و دکمه پیگیری را فشار دهید. شماره سفارش از طریق رسید و ایمیلی که به شما ارسال شده در اختیارتان قرار گرفته است.