کشکول یا کوک چیست؟ - 00 7

کشکول یا کوک چیست؟

درخت کوکو دومر

درخت کوکو دومر که چوب آن امروزه به نام کوک و یا کشکول شناخته‌شده، امروزه در کشور مصر و برخی از مناطق آفریقای جنوبی یافت می‌شود.

تسیح کوک یا کشکول

این درخت به‌صورت بومی در مجمع‌الجزایر سِشل (در اقیانوس هند، میان هندوستان و آفریقا) است که هرساله چوب آن به‌صورت عمده به نقاط مختلف جهان صادر می‌گردد.

این درخت تا ارتفاع 30 متر از سطح زمین رشد کرده و هر نوع ماده آن تنها چند میوه را به ثمر می‌رساند.

میوه ی حاصل از درخت کوکو دومر به‌عنوان بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین دانه گیاهی در دنیا به شمار رفته که سرعت رشد بسیار پایینی دارد.

میوه درخت کوکو دومر

این میوه در زمان نارس بودن به‌صورت ژله‌ای بوده و طعم شیرینی داشته، همچنین بعد از رسیده شدن نیز مواد استفاده زیادی دارد. برای مثال در طب سنتی از آن به جهت درمان بیماری‌های صرع، فلج، ناراحتی‌های عصبی و روده استفاده می‌شد.

در ارتباط با نحوه ورود کشکول به ایران گمان می‌شود، این میوه از طریق هندوستان و توسط مرتاضان هندی، به‌عنوان جای آب و غذا به ایرانیان معرفی‌شده است.

در مورد چگونگی آمدن کشکول به ایران می‌توان حدس زد که این میوه را از سِشل به هندوستان آوردند و مرتاضان و فقیران هند که آن را بجای ظرف آب و غذا بکار می‌بردند به ایرانیان معرفی کردند و بهر حال از هندوستان به ایران رسیده است.

ظرف کشکول

کشکول در دنیای جواهرات

هم‌زمان به ورود کشکول به ایران و بیان شدن خواص و اسرار شفابخش آن در بین مردم موجب شد که استفاده از آن، در بین صوفیان باب شود.

کشکول امروزه به‌صورت های مختلف و گوناگونی در بین مردم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ازجمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به تسبیح‌های کشکول یا کوک اشاره داشت که بسیار موردتوجه قرارگرفته‌اند.

تسبیح کشکول یا کوک

لطفـاً امتیــاز دهیــد ، سپـاس گذاریــم
لوگو جواهرمال

جواهرمال، معتبرترین فروشگاه آنلاین انگشتر، جواهرات نقره و سنگ های قیمتی با بیش از 50 سال تجربه و اعتبار (عرب اسدی)

دیدگاهتان را بنویسید