کهربا و خواص بی نظیر آن | فروشگاه آنلاین جواهرمال
وبلاگ جواهرمال
خانه » وبلاگ » سنگ شناسی » کهربا و خواص بی نظیر آن

کهربا و خواص بی نظیر آن

کهربا و خواص بی نظیر آن - what is amber 1024x1024

کهربا ماده آلی و طبیعی بود مه معمولا به صورت شفاف، با سختی ۲ تا ۲.۵ و از صمغ فسیل‌شده گیاهان گذشته به وجود امده است.

نام این گوهر ارزشمند (Ambar) از کلمه عربی “عنبر” گرفته‌شده است. این واژه در زبان عربی به ماده ای رنگی و مومی شکل اشاره دارد. درگذشته از این ماده آلی جهت بهبود زخم‌ها و در سایر موارد پزشکی استفاده میشد.

کهربا چگونه به وجود می آید؟

کهربا و خواص بی نظیر آن - 0c052ab4 1308 4b02 8830 1b2d0cf3ecd3 300x218

همانطور ه گفته شد کهرباها نوعی ماده آلی محسوب شده که از نوعی ضمن فسیل‌شده درختان، به خصوص صمغ درخت کاج ایجاد شد است.

البته توجه داشته باشید قدمت درختان مذکور به دوره چهارم زمین‌شناسی در ۵۰ میلیون سال پیش باز می گردد. فرآیند تشکیل کهربا می‌تواند میلیون‌ها سال به طول بیانجامد.

پلیمریزاسیون مولکولی در دما و فشار زیاد حاصل از رسوبات  لایه های بالایی خود ، صمغ گیاه را به‌نوعی شیره به نام کوپال (Copal) یا کهربای نارس تبدیل می‌کند.

ترپن ها (Terpenes)  نوعی هیدروکربن هاست که توسط گیاهان به خصوص مخروط داران تولیدشده و در دما و فشار ثابت از گیاه خارج می‌شود. ترپن ها  ماده اصلی تولید کهربا هستند. در حین تولید کهربا ممکن است حشارات،گیاهان و یا جانوارنی نیز در آن گیر  بیافتند.

کهربا گوهری ارزشمند و طبیعی است و نوعی جواهر آلی محسوب می‌شود. این ماده در حقیقت محصول  یک پروسه بیولوژیکی بدن موجودات زنده است.

ترپن ها برای تبدیل شد به کهربا وادر یک چرخه تصاعدی اکسیداسیون شده. در این چرخه مواد آلی تشکیل‌دهنده آن با اکسیژن و پلیمریزاسیون ترکیب می‌شود.در این حین دو یا چند ماده با یکدیگر ترکیب‌شده و هیدروکربن اکسیژن را تولید ی کنند. که از اتم های کربت ، هیدروژن و اکسیژن همان ماده عادی تشکیل‌شده‌اند.

مشخصات فیزیکی و اوپتیکی سنگ کهربا چیست؟

کهربا و خواص بی نظیر آن - Baltic Amber Cabochon 5 300x300

سختی گوهر کهربا در مقیاس موی برابر با ۲ تا ۲.۵ است و وزن آن نیز ۱.۰۵ تا ۱.۰۹  و در نهایت ۱.۳ می‌باشد. لذا گوهر بسیار سبکی محسوب می‌شود.

خاک حاصل از تراش کهربا به رنگ سفید بوده و و فرمول شیمیایی آن ترکیبی از رزین های متفاوت و تقریبا C10H16O است.

با توجه به اینکه این گوهر از صمغ زلال  چسبان درختان و معمولا در جنگل بوده، اغلب بقایایی از گیاهان و یا جانوران را به همراه دارد که میتوان ان ها را به وضوح دید. این گوهر حیرت‌انگیز دارای ساختاری یکنواخت بوده و از نظر ریستالی بی شکل است . از طرفی سطح آن به صورت طبیعی ناصاف و دارای ترک های ریزی می باشد.

پدیده چندرنگی و پراکندگی نور در گوهر کهربا دیده نمیشود و ظریب شکست آن ۱.۴ است. این گوهر در معرض اشعه ماورا بنفش، خاصیت فلوریانی قوی آبی مایل به سفید تا زرد را به نمایش می‌گذارد.

کهربا قابل اشتعال بوده و بعد از صیقل داده شدن به جلا شیشه‌ای دست پیدا می کند. در صورت مالش این گوهر با پارچه معمولا دارای جریان الکتریسیته ساکن شده و اجسام ریز و سبک را به خود جذب می‌کند.

انواع رنگ کهربا

کهربا و خواص بی نظیر آن - amber colors 300x95

کهرباها اغلب در رنگ های زرد روشن تا قهوه‌ای روشن تا تیره، قرمز، نارنجی، سبز، سیاه، آبی، سفید سیری و تقریبا بی‌رنگ دیده میشود.  گونه ای روشن تر از کهربا در کرانه های دریای بالتیک یافت می‌شود . نمونه‌های قرمز شفاف آن در بازارهای جهانی جزو گران‌قیمت ترین انواع کهربا محسوب می‌شوند.

اهمیت تاریخ شناسی گوهر کهربا

کهربا و خواص بی نظیر آن - shutterstock 764363773 300x191

امروزه دانشمندان بامطالعه فسیل های کهربا می‌توانند به سیر تکاملی حشرات موجود در آن پی ببرند. چراکه فرآیند  گیر افتاد حشرات در این گوهر سبک مویایی شدن در مصر باستان را به انسان یادآور می‌شود.

در حالت عادی  فسیل شدن موجودات سبب از بین رفتن قسمت‌های نرم بدن آن‌ها می‌شود. اما با توجه به اینکه کهربا محیطی ایزوله و نرم را برای موجود فراهم می‌آورد، تمام قسمت بدن او را حفظ می‌کند. در نتیجه مطالعه کهرباها میتواند در بازسازی اکوسیستم  قدیم بسیار دارای اهمیت و ارزش باشد. البته ترکیبات شیمیایی صمغ گوهر نقش چندانی در شناسایی گیاهان تولید کنندخ صمغ ندارد. بخش زیادی از کهرباهای امروزه به حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون سال قبل یعنی قبل از انقراض دایناسورها در دوره ترشیاری می باشند.

اغلب موجودات گیر فاتاد در کهربا شامل عنکبوت‌ها و تراهای آنها، برخی از کرم ها و حشرات، میکرو فسیل های دریایی. سخت‌پوستان، باکتر ها و آمیب‌ها قطعات چوب، گل و میوه درختان، مو یا پر به‌جامانده از جانوران هستند. این موراد  دارای قدمتی بیش از ۱۳۰ میلیون سال است. البته لازم به ذکر است در موارد زیادی مواد آلی از بین رفته و تنها حفره و یا بقایایی از جانوران به‌جای میماند.

کهربا در کدام مناطق یافت می شود.

کهربا و خواص بی نظیر آن - amber 1080x580 300x161

تاکنون بیشترین مقدار کهربا در اروپا یافت شده و به فعالیت یخچال‌ها مربوط می‌شود. بنابراین، این مناظق به حوزه دریای بالتیک همچون لسهتان، آلمان شرقی و دانمارک محدود می‌شوند.

معدن سام‌اند پنینسولا یکی از مهم‌ترین مناطق رد سواحل دریای بالتیک بوده که شامل ذخایر وسیعی از این گوهر می‌باشد.

غالبا بعد از طوفان‌های شدید در دریای بالتیک افراد محلی در مناطق کم عمق شاهد روانه شدن قطعات کهربای زیادی به همراه امواج متلاطم دریا هستند.

سنگ کهربای سیسیل

کهربا و خواص بی نظیر آن - sange kahroba 300x194

کهربا  جزیره سیسیل ایتالیا به نام سیمتیت (Simetite)شناخته‌شده میشد. درگذشته این نوع از کهرباها در بین شکاف‌های حاشیه رودخانه ” سیمتو سالتو” به دست میآمد.بعدازاینکه این گوهر اهمیت تجاری پیدا کرد، به منظور رفع نیازهای بازار بخشی از آن از منطقه دریا بالتیک تهیه میشد . اگرچه این کهرباها نیز به عنوان کهربا سیسیل به فروش میرسیدند.

کهربا انگلستان

در رسوبات جزیره وایت انگلستان قدیمی ترین حشارت جهان در غالب فیل های کهربا یافت می‌شود. قدمت کهربا موجود در این منطقه  به ۱۳۰ سال میلیون سال قبل (دوره کرتاسه پیشین) باز می گردد. اگرچه در  حومه شهر هاستینگ نیز کهربا قدیمی‌تری نیز یافت شد اما فاقد هرگونه جانور هستند.

کهربای جمهوری دومنیکن

کهربا و خواص بی نظیر آن - dominican blue amber 300x176

جزیره‌ای بانام هیسپانیولادر جمهوری دومینیکن دارای معدنی از کهرباست که تاکنون گوهرهای عظیمی با وزن ۸ کیلوگرم ازآنجا یافت شده است. کهرباهای بافت شده در این مکان اغلب به رنگ های زرد، قهوه‌ای، قرمز و آبی هستند. گفته‌شده گوهرهای یافت شده از این معدن بسته به اینکه دارای یک هزارپا یا یک عنکبوت باشد، بیش از ۳ هزار پوند در هر گرم قیمت‌گذاری می‌شود.

کهربای فرانسه

یکی کشفیات مهم  کشور فرانسه کهربایی با وزن ۳۰۰ کیلوگرم  بوده که به دوره ائوسن پیشین تعلق دارد.  بر اساس گفته‌های موزه نگهداره این گوهر استثنائی ، کهربا مذکور شامل ده هزار حشره بوده که حدود ۲۰۰ نمونه از آن‌ها از نظر علمی جدید هستند.

کهربای برمه

کهربا و خواص بی نظیر آن - bracelet burmese amber burmite 300x167

گوهرهای کهربا به دست آمده از این منطقه بانام تجاری برویت (Burmite) شهرت پیداکرده است که اغلب آن‌ها به کشور چین صادر می‌شوند. اگرچه گفت شده منابع این کشور ر به اتمام بوده  و نونهای از آن در بازار دیده نمیشود. رنگ نارنجی مایل به قرمز دره هوکاوینگ برمه  بیار با رازش بوده وبه دوره کرتاسه پیشین باز می گردد.

کهربای آمریکای شمالی

کهربا و خواص بی نظیر آن - piece raw mexican amber 300x168

در  ناحیه مدیسن هت واقع در آلبرتای کانادا و یا ایالت منتی توبا به تازگی با فروریختن سد یک رودخانه کهرباهایی متعلق به دوره ترشیریافت شده که البته اهمیت اقتصادی چندانی ندارد.

البته در کشور مکزیک نیز نمونه‌های باکیفیت‌تری از این گوهر یافت شده اما به دلیل هزینه بالای استخراج کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت گذاری کهربا

کهربا و خواص بی نظیر آن - Amber Necklace with Insects Amber Meaning and Uses Elune Blue 800x445 300x167

لهستان در رتبه اول صادرکننده کهربا است این گوهر درآمدی ۳۶۰ میلیون دلاری را برای این کشور به همراه داشته است. بعدازآن روسیه و لیتوانی نیز در رتبه‌های دوم و سوم این تجارت سودمند قرار دارند.

رنگ و شفافیت گوهر کهربا در تعیین قیمت و ارزش آن نفس بسیاری دارد. از این بین آن‌هایی که دارای حشره‌ای جانوری مربوط به دورهای قدیمی‌تر بشند، گران‌قیمت‌تر هستند.

 بزرگ‌ترین کهربای یافت شده در جهان

کهربا و خواص بی نظیر آن - world largest amber 300x210

بزرگ‌ترین کهربا دنیا در سال ۲۰۱۷ در کتاب رکورد های گینس ثبت شد. این گوهر با وزن ۵۰.۴ کیلوگرم در معدنی زغال سوماترای کشور اندونزی یافت شده و به تاجری سنگاپوری تعلق داشته و قدمت این کهربا به ۱۵ میلیون سال پیش باز می گردد.

کهربا و خواص بی نظیر آن - bozorgtarin kahroba 300x219

رکورد قبلی گینس به  به تکه کهربایی برش خورده با وزن ۴۷.۵ کیلوگرم تعلق داشته که به ۲۵ تا ۱۵ میلیون سال قبل باز می گردد. این کهربا نیز در سال ۲۰۱۴ در غرب سوماترا اندونزی یافت و هم‌اکنون در موزه شهر کپنهاگ کشور دانمارک نگهداری می‌شود. گفتنی است سنگ اصلی این گوهر بیش از ۸۰ کیلوگرم  بوده و این قطعه بعد از تراشیده شدن و صیقل دادن حاصل‌شده است.

کهربا و هنر

کهربا و خواص بی نظیر آن - IMG 6428 large 4d4f2f06 eb17 43bd ac01 09495925b2a5 1500x1500 300x167

بر اساس یافته‌های باستان سنایان در قارهای شمال اروپا مهرهایی از جنس کهربا یافت شده که گمان میشد انا نخستین از آن‌ها به عنوان طلسم استفاده میشد . این شواهد به دوران پارینه سنگی مربوط می‌شود.

کهربا در دوران هزار دوم و عصر برنز به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفت. مردمان آن دوران با تلاش برای تراش این گوهر سعی در ارتقا دادن آن داشتند. به‌تازگی در آرامگاه اشوریان و بابلی ها قطعاتی به شکل گلدان و اشیا تزئینی از جنس کهربا یافت شده که دارای نقوش برجسته هستند.

تجارت این گوهر در  رومیان قدیم رونق بسیاری داشت. سلطه قوم توتون بر دریای بالتیک نیز براهمیت این موضوع افزود.

در قرون وسطی قطعات عظیمی از کهربا توسط کشتی به مکانی به  نام “اتحادیه کهربا” فرستاده میشد تا در آنجا به صورت صلیب و سایر اشیا مذهبی درآمده و در نهایت به کلیسا ارسال شوند. امروزه این قطعات را میتوانید در موزه ها گنجینه‌های کلیسا ها کلکسیون های شخصی مشاهده کنید.

خواص درمانی :

کهربا و خواص بی نظیر آن - 4902UWS5503733XWSD1 300x225

یکی از اولین کاربردهای سنگ کهربا جهت استفاده از بخور و مصارف پزشکی بوده است این سنگ درگذشته هرگز به‌صورت افسانه از آن یاد نشده بلکه اسناد و مدارک نشان می دهد که مردم از آن به عنوان سنگی درمانی یادکرده‌اند. “کاملوس لئوناردوس” در سال ۱۵۰۲ میلادی در بخش پزشکی کتاب خود می‌نویسد:

یکی از عمده مصارف کهربا در علم پزشکی و جهت دریافت مشکلات گلو است. این گوهر ارزشمند ضم سم بوده و حشرات موزی را دور می‌سازد. از طرفی موجب محکم شدن دندان لق شده و برطرف کننده اسهال است. (کاملوس لئوناردوس)

در طول تاریخ پزشکان زیادی همچون جان کوک از خواص درمانی کهربا جهت رفع اختلالات مغذی و بهبود خونریزی استفاده کرده اند.

کهربا و خواص بی نظیر آن - images 3

در ادامه به برخی از خواص اعجاب‌انگیز این گوهر ارزشمند اشاره می‌کنیم:

 • درمان آرتروز
 • درمان التهاب مفاصل
 • درمان آسم
 • درمان آفت
 • درمان آلرژی
 • درمان اگزما
 • درمان برونشیت
 • درمان تورم پا‌ها
 • درمان اختلالات ستون فقرات
 • درمان تبخال
 • دفع چشم بد
 • درمان خارش پوست
 • درمان درد صورت
 • درمان دمل و کورک
 • تحریک رشد
 • درمان زخم‌ها
 • درمان زونا
 • درمان انحراف ستون مهره‌ها
 • درمان سرفه
 • جزو سنگ‌های پیشانی وحامی
 • درمان سیاتیک
 • درمان سیا سرفه
 • درمان تصلب شرایین
 • درمان شوره سر
 • درمان صفرا
 • درمان عفونت
 • تقویت عضلات
 • تقویت رباط‌ها

کهربا در منابع کهن ایرانی

کهربا و خواص بی نظیر آن - 410912067 orig 300x190

در کتب قدیمی ایران این نینی ذکرشده :

چون فرزند او از شکم بیفتد و نماند سه مثقال کهربا بر بازوی او بندند ایمن گردد و بچه بماند. اگر آن را به گردن کسی بندند که وی را علت یرقان بود علت زردی از وی نازل گردد. (کانی‌شناسی ایران قدیم ص ۲۳۵ زن)

مزاج آن گرم و خشک است و ادرار حیض را بازدارد و به طریقی که به رحم رسانیدن و نصف ریزش خون را از جمله جراحات بازدارد.  (جواهر نامه ۲۲۶)

در کتاب قانون در ارتباط با خواص کهربا آمده است:

خونریزی از هرجای باشد بندآورد. از آن بر ورم بندند سودمند است و خون دماغ بند آورد. نیم مثقال کهربا را با آب سرد بخورند تپش قلب آرام بخشد. بند آورنده استفراغ است مواد بد را از معده دور می‌سازد. خونریزی زهدان و پیزی راست روده را قطع کند. بی‌اشتهایی را از بین می‌برد.

خواص کهربا ازنظر روحی روانی

کهربا و خواص بی نظیر آن - amber 1080x580 300x161

از خواص کهربا در حوزه احساسی می‌توان به کمک کردن شخص در جهت رها کردن ترس ناشی از قضاوت و کشمش درونی و یافتن آزادی درونی اشاره کرد. این سنگ ما را به‌سوی گرما سوق می‌دهد زیرا انرژی خورشیدی دارد و نیروی حیات را افزایش می‌دهد.

مهار نمودن انرژی‌های اضافی و خارج کردن انرژی‌های منفی

کسب انرژی‌های مثبت و ایجاد آرامش

سنگ کهربا به دلیل رنگ زرد خود چاکرای سوم (ناف) را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. جهت افزایش این انرژی آن می‌توان این آن را با ساوریت، یاقوت زرد و مولداویت ترکیب نمود.

نگهداری کهربا

کهربا و خواص بی نظیر آن - 50129 alt1 240x300

اگر شما یک تکه کهربا از دوران دوره کرتاسه داشته باشید فرد خوش شانسی هستید. اما نگهداری از این گوهر ارزشمند بسیار دشوار است.  چراکه کهربا دارای ترک های ریزی بر روی سطح خود بوده و در چنانچه برای مدت طولانی این گوهر را در معرض هوا قرار دهید، شکننده شده و ترک میخورد.

رنگ این گوهر ارزشمند به مرورزمان و در مجاورت هوا ممکن تغییر داشته باشد. برای مثال رنگ های زرد یا نارنجی  به مرمر زمان به قرمز و نهایتا سیاه تبدیل می‌شوند.

کهرباهای جزیره سیسیل به دلیل رنگ ها زیبا، بسیار ارزشمند هستند. لازم به ذکر است رنگ قرمز این کهربا ثابت بوده  اما نوع آبی و سبز آن به مرور زمان تغییر خواهد کرد. لذا معمولا از یک لایه رزین مصنوعی جهت محافظت از آن استفاده می‌شود.

از قرار دادن گوهر کهربا در اثر تماس با مواد شیمیایی، پاک کننده قوی، حرارت مستقیم خورشید، بخار و امواج اولتراسونیک خودداری کنید. برای تمیز کردن کهربا از آب لورم و مسواک نرم استفاده کنید.

کهربا و خواص بی نظیر آن - 00000000000000 300x225

برچسب ها : ,
لطفـاً امتیــاز دهیــد ، سپـاس گذاریــم
اشتراک گذاری این نوشته
مطالب مرتبط پیشنهادی
محصـولات تخفیـــــف دار
Products On Discount
ساعت
دقیقه
ثانیه
لوگو جواهرمال

جواهرمال، معتبرترین فروشگاه آنلاین انگشتر، جواهرات نقره و سنگ های قیمتی با بیش از 50 سال تجربه و اعتبار (عرب اسدی)
سابقه درخشان، تجربه کافی و برخورد مناسب و در شأن مشتری از مولفه های این مجموعه می باشد که طی پنجاه سال اخیر وظیفه خود دانسته و رفت و آمد و خرید مداوم مشتریان و زائران امام رضا ، خود مؤید این موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کهربا و خواص بی نظیر آن - pic popup well done
Order Tracking
پیگیری سفارشات

برای پیگیری سفارش، لطفا شماره سفارش و آدرس ایمیل خود را در کادرهای زیر وارد کرده و دکمه پیگیری را فشار دهید. شماره سفارش از طریق رسید و ایمیلی که به شما ارسال شده در اختیارتان قرار گرفته است.