احتمالاً تاکنون  نام چاکرا و چاکرا درمانی را شنیده‌اید. در حقیقت چاکرا نوعی تقسیم‌بندی در مراکز انرژی بدن بوده که انرژی‌های مثبت و یا منفی را در شامل می‌شود. با تقویت کردن این مراکز می‌توان حال خود را متحول سازیم.

در ادامه شما را با این مقوله بیشتر آشنا خواهیم کرد:

چاکرا چیست؟

لغت چاکرا از کلمه‌ای به معنای چرخ در زبان سانسکریت گرفته‌شده است.

چاکراها یا همان مراکز انرژی  در حقیقت هفت مرکز از ستون فقرات هستند که در کالبد اثیری قرارگرفته‌اند. این هفت نقطه  درواقع به‌عنوان رابط بین روح و جسم شناخته‌شده‌اند.

گفته‌شده است چاکراها به‌صورت مداوم و از طریق شبکه‌ای از مجاری باریک به نام نادی در سراسر بدن جریان دارند.  حدود ۷۲ هزار نادی در کالبد انسان وجود دارد.

بدن انسان دارای انرژی‌های مثبت و منفی بوده که مسیرهای چرخشی چاکراها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
هر چاکرا نام و رنگ مخصوصی داشته که به یکی از رنگ‌های رنگین‌کمان مربوط می‌شود. مبحث چاکرا درمانی برای هزاران سال است که در شرق شناخته‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چاکرا درمانی مراکز انرژی 1

چاکرا‌های اصلی

چاکراهای اصلی درواقع نوعی مراکز انرژی در حال گردش هستند که اعضا حیانی بدن را کنترل کرده و معمولاً ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند.

این  چاکراها درست مثل نیروگاه‌هایی بوده که انرژی اعضای حیاتی بدن را تأمین کرده و در صورت وجود هرگونه مشکل در چاکراهای اصلی اعضای حیاتی مربوط به آن بیمار و ضعیف می‌شوند.

چاکرا‌های فرعی

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ بوده و اعضا کم‌اهمیت‌تر در بدن را کنترل می‌کند.

چاکراهای به از طریق غدد درون‌ریز و سیستم عصبی در بدن فیزیکی فرد اثرات متقابلی خواهد داشت

معرفی هفت چاکرا

  1.  چاکرای ریشه: در قسمت پایین ستون فقرات قرارگرفته و بارنگ قرمز نشان داده می‌شود
  2.  چاکرای خارجی: در قسمت پشت و تقریباً ۵ سانتی‌متر ریز ناف قرار دارد و رنگ آن نارنجی است.
  3.  چاکرا خورشیدی: به میزان چهار انگشت بالاتر از ناف بوده و زردرنگ است.
  4.  چاکرا قلب: در امتداد قلب و در مرکز سینه قرارگرفته و بارنگ سبز نشان داده می‌شود.
  5.  چاکرا گلو: این چاکرا در سطح گلو واقع‌شده است و آب رنگ است.
  6.  چاکرا چشم سوم (پیشانی): در بین دو ابرو و بر روی پیشانی قرارگرفته و به رنگ نیلی می‌باشد.
  7.  چاکرا فرق سر:  در بالاترین نقطه سر جا دارد و به رنگ بنفش است. این چاکرا قوی‌ترین ارتعاشات انرژی بدن را تحت نظر دارد.

بسته شدن و یا از تعادل خارج شدن هر یک از مجاری چاکراها می‌تواند منجر به بیماری جسمی شود. سرکوب کردن هرگونه احساسات،عواطف، لطمه‌های روحی، شوک‌های عصبی نیز می‌تواند دلیل خارج شدن چاکراها و یا مراکز انرژی از  تعادل شود.

غم و غصه، احساس عصبانیت،حسادت، خودخوری و رنج صدمات بسیار جدی به چاکراها وارد کرده که منجر به بسته شدن و ای عدم تعادل در آن‌ها می‌شود.

چاکرا درمانی مراکز انرژی 2

وظایف چاکرا

  • جذب، گوارش و توزیع انرژی حیاتی (پرانا) در بخش‌های مختلف بدن یکی از وظایف چاکراهای اصلی و فرعی است.
  • کنترل، تقویت و صحت کارکرد کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را بر عهده‌دارند.برخی از چاکراهای اصلی می‌توانند غده درون‌ریز را تنظیم کنند. لذا با کنترل و دست‌کاری چاکراهای اصلی می‌توان به‌راحتی عدد درون‌ریز را تحریک و یا مهار کرد. تعداد بسیاری از بیماری‌ها جسمی به دلیل خوب کار نکردن چاکراها است.
  • برخی از چاکراها وظیفه پرورش و بروز استعدادهای روانی هستند. فعال‌سازی این چاکراهای خاص می‌تواند موجب توسعه یافتن این استعدادها شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن یکی از آسان‌ترین و امن‌ترین چاکراها محسوب می‌شود. با فعال‌سازی آن فرد می‌تواند توانایی‌های خود را در احساس کرده انرژی‌های مثبت، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار را می‌توان به‌راحتی و تنها با تمرکز کردن انجام داد.

فعال‌سازی چاکرا

تمرینات  تکنیک‌های متعدد بسیاری در رابطه با فعال‌سازی مراکز انرژی  وجود  دارد که با کسب مهارت طی چند ماه تا چند سال می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد.

به توانایی و قدرت حاصل از فعال دن انرژی چاکراها  کرامت یا سیدهی گفته‌شده که به معنای قدرت‌های روحی است.

آخرین مطالب وبلاگ جواهرمال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.