مقالات عمومی

لیست گران قیمت ترین سنگ های قیمتی و جواهرات دنیا

لیست نام لوکس ترین و گران قیمت ترین سنگ های قیمتی جهان

سنگ های قیمتی نفیس‌ترین گنجینه‌های طبیعی زمین هستند. در این مقاله شما با گران قیمت ترین سنگ های قیمتی جهان و همچنین لیست لوکس ترین، با ارزش ترین و گرانترین جواهرات دنیا و سنگهای قیمتی آشنا خواهید شد. اگر چه معمولاً از آن‌ها به عنوان سنگهای تزئینی یاد می‌شود. اما در کشورهایی مثل ایران گاهی نمادی از مذهب نیز هستند.

مقدمه ای برای گران قیمت ترین سنگ های قیمتی و جواهرات دنیا

مردم در سراسر جهان به دلیل قدرت شفابخشی این سنگ های کمیاب ارزش زیادی برای آن‌ها قائلند. واقعیت این است که برخی از سنگ های قیمتی نادرتر از بقیه هستند و به ‌همین ‌دلیل در لیست گرانترین سنگهای قیمتی و جواهرات دنیا قرار گرفته اند. به طور کلی، از فاکتورهای مهمی که میزان ارزش یک سنگ معدنی را تعیین می‌کنند می‌توان به اندازه، ترکیب شیمیایی، کیفیت ساختار بلوری، خصوصیات نوری و رنگ اشاره کرد. در ادامه لیست برخی از لوکس ترین، با ارزش ترین و گران قیمت ترین سنگ های قیمتی جهان آورده شده است. برای کسب آگاهی بیشتر در این باره با ما همراه باشید.

تانزانیت با ارزش هر قیراط 1200 دلار

تانزانیت در لیست گرانترین سنگهای قیمتی

تصمیم گرفتیم تا لیست نام گرانترین سنگهای قیمتی خود را با تانزانیت (Tanzanite)، جواهری که برای اولین بار در سال 1967 کشف شد آغاز کنیم. همان‌طورکه از نام آن حدس زده‌اید، تانزانیت فقط در شمال تانزانیا در دامنه کوه کلیمانجارو یافت می‌شود. این سنگ قیمتی دارای رنگ آبی‌ بنفش پررنگ است که آن را از یاقوت کبود متمایز می‌کند. با وجود اینکه قیمت آن در مقایسه با گرانترین و لوکس ترین جواهرات دنیا خیلی زیاد نیست اما مطمئن باشید با کاهش منابع آن در 20 تا 25 سال آینده در اثر استخراج بیش‌ از ‎حدی که الان صورت می‌‎گیرد، قیمت آن سر به فلک می‌کشد.

اوپال سیاه با ارزش هر قیراط 9500 دلار

اوپال سیاه در لیست گرانترین سنگهای قیمتی

اوپال سیاه (Black Opal) از با ارزش ترین و گران ترین سنگ های قیمتی اوپال در جهان است. این سنگ با بدنه تیره خود زمینه مناسبی را برای بازی فوق‌العاده رنگ‌ها فراهم کرده است. اوپال سیاه منحصراً از منطقه لایتینگ ریدج (Lightning Ridge) در نیو ساوت ولز (Lightning Ridge) استرلیا به دست می‌آید. رویال وان (Royal One) گران‌بهاترین نوع اوپال سیاه در جهان است که 3 میلیون دلار ارزش دارد. علت رنگ تیره زمینه اوپال سیاه برخلاف سایر اوپال‌ها، وجود مقادیر اندکی کربن و اکسید آهن است. معمولا قیمت‌گذاری انواع اوپال براساس میزان درخشندگی و الگوهای روی سنگ انجام می‌شود.

بریل قرمز با ارزش هر قیراط 10000 دلار

بریل قرمز در لیست گرانترین سنگهای قیمتی

درحالی‌که بریل قرمز (Red Beryl) فقط در مناطق یوتا، نیومکزیکو و مکزیک یافت می‌شود اما فقط آنهایی  ‌که به طور خاص در کوه‌های وه وه (Wah Wah) از یوتا استخراج می‌شوند از کیفیت سنگ‎های قیمتی برخوردار هستند. اگر به سنگ بریل قرمز به‌عنوان یکی از لوکس ترین جواهرات دنیا نگاه کنید، متوجه چند سایه متفاوت از رنگ قرمز تیره در آن می‌شوید که واقعا مسحورکننده است. این ویژگی یکی از نادرترین موارد در خانواده سنگ‌های بریل است که در زمرد نیز تا حدودی مشاهده می‌شود. به ‌همین‌ دلیل گاهی از بریل قرمز به‌عنوان «زمرد قرمز» یاد می‌شود. مشابه سنگ زمرد، بریل قرمز نیز اغلب دارای شکاف و شکستگی است.

الماس با ارزش هر قیراط 15000 دلار

الماس یکی از لوکس ترین جواهرات دنیا

الماس (Diamond) یکی از گران ترین سنگ های قیمتی و جواهرات در دنیا از دیده اکثر افراد می باشد. از نظر علم کانی‌شناسی، سنگ الماس در اصل آلتروپی از کربن است چرا که اتم‌های کربن در آن به شکل شبکه‌ای و کریستالی به هم متصل شده‌اند. باید بدانید که الماس در جهان سخت‌ترین کانی محسوب می‌شود و به همین دلیل تراش آن با وجود پیوندهای کربنی بسیار قوی کار دشواری است. اصولا برای تراش الماس به عنوان یکی از گران قیمت ترین سنگ های قیمتی دنیا، از دستگاه‌ها و ابزارهای برش دقیق و فوق حرفه‌ای استفاده می‌شود.

معمولا این نوع الماس که بی‌رنگ است قیمت پایین‌تری نسبت به الماس‌های قرمز، صورتی و آبی دارد. در ادامه این مطلب که در زمینه گران ترین سنگ های قیمتی جهان است، با دیگر انواع الماس آشنا خواهید شد.

ماسگراویت با ارزش هر قیراط 35000 دلار

ماسگراویت یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی

ماسگراویت (Musgravite) یکی دیگر از با ارزش ترین سنگ های قیمتی جهان است که برای اولین بار در سال 1967 در استرالیا کشف شد. جالب است بدانید که در سال 2005 فقط هشت سنگ ماسگراویت با کیفیت یک سنگ قیمتی استخراج شد. این مسئله دقیقاً نشان می‌دهد که چقدر این سنگ نادر است. معمولا طیف رنگی آن شامل رنگ‌هایی از سبز زیتونی شفاف تا بنفش مایل به خاکستری است. از نظر کارشناسان تعیین قیمت واقعی برای این سنگ بسیار دشوار است اما پس از بررسی‌های انجام شده بالاخره ارزش 35000 دلار برای هر قیراط آن تعیین شد.

الکساندرایت با ارزش هر قیراط 70000 دلار

الکساندرایت در لیست گرانترین سنگهای قیمتی

الکساندرایت (Alexandrite) یا اسکندریت یکی از لوکس ترین و گران قیمت ترین سنگ های قیمتی است که می‌تواند در شرایط مختلف نور مدام تغییر رنگ دهد. این گوهر نایاب در روز و با تابش نور خورشید به رنگ‌های سبز مایل به آبی و سبز تیره دیده می‌شود. در شب به رنگ سبز زیتونی و با وجود نور مصنوعی به رنگ صورتی، قرمز تیره یا قرمز – بنفش خود را نمایان می‌کند. این مسئله تغییر رنگ مداوم نه‌تنها الکساندرایت را به طرز باورنکردنی زیبا بلکه بسیار باارزش می‌کند.

ابتدا در سال 1833 در روسیه کشف شد و بعدها از کشورهای سریلانکا، تانزانیا و هند نیز استخراج شد. جالب اینجاست که تقریباً همیشه در اندازه‌های کمتر از یک قیراط یافت می‌شود. به‌همین‌دلیل در مواردی که سنگ بزرگی از آن یافت می‌شود، ارزش قیمت آن به طور تصاعدی بالا می‌رود. در حال حاضر موسسه اسمیتسونیان (Smithsonian) صاحب بزرگ‌ترین سنگ الکساندرایت در جهان با وزن 65.08 قیراط و ارزش بیش از 4 میلیون دلار میباشد.

زمرد با ارزش هر قیراط 305000 دلار

زمرد یکی از گران قیمت ترین سنگ های قیمتی

زمرد (Emerald) به دلیل رنگ سبز عجیب و غریب خود یکی از محبوب ترین و گران ترین سنگ های قیمتی در دنیا میباشد. اصولا استخراج آن از چهار کشور برزیل، کلمبیا، زیمبابوه و زامبیا انجام می‌شود. جالب است بدانید که این سنگ تا به امروز بسته به الگو، مرکز استخراج و میزان خلوص خود تفاوت قیمت زیادی را تجربه کرده و تا 5.5 میلیون دلار نیز سابقه خرید و فروش دارد.

از نظر کانی‌شناسی رنگ سبز خیره‌کننده آن ناشی از وجود عنصرهای کروم و وانادیوم است. با وجود ظاهر عالی خود اما سختی کمی دارد و به ‌همین ‌دلیل بیشتر زمردهای موجود در بازار نقص جزئی دارند. شاید به‌ همین‌ دلیل است که در یک حراج تاریخی جان دی راکفلر حاضر شد 5.5 میلیون دلار برای خرید یک زمرد طبیعی و بدون نقص خرج کند تا آن را به همسر خود هدیه کند.

یاقوت: یکی از گران ترین سنگ های قیمتی با ارزش هر قیراط 1.18 میلیون دلار

یاقوت یکی از گران ترین سنگ های قیمتی

یاقوت سرخ (Ruby) که معمولاً « پادشاه سنگ های قیمتی » نامیده می‌شود، طیف وسیعی از رنگ‌های قرمز زنده را در خود جای داده. این گوهر آتشین نمادی از شور و اشتیاق به زندگی است چراکه در دوران باستان معتقد بودند رنگ آن نشان‌دهنده جریان پرحرارت خون در بدن است. جالب است بدانید که در سال 2015، یاقوت برمه به‌عنوان برترین یاقوت دنیا به ارزش 30 میلیون دلار حراج شد. واقعا رقم قابل توجهی است و می‌توان از آن به‌عنوان گران‌ترین یاقوت فروخته شده تا به الان یاد کرد.

الماس صورتی: یکی از لوکس ترین جواهرات دنیا با ارزش هر قیراط 1.19 میلیون دلار

الماس صورتی یکی از لوکس ترین جواهرات دنیا

درحالی‌که همه الماس‌های رنگی به عنوان لوکس ترین و با ارزش ترین سنگ های قیمتی جهان، کمیاب هستند، اما بدون شک الماس صورتی (Pink Diamond) از نادرترین آن‌ها هست. به طوری که طبق آمار از کل تولید سالانه الماس در سراسر جهان، کمتر از 0.1٪ آن‌ها به استخراج الماس صورتی اختصاص دارد. به ‌همین ‌دلیل در حراج‌های مختلف گاهی قیمت هر قیراط از این گوهر نایاب فراتر از یک میلیون دلار می‌رود. در سال 2017، یک الماس صورتی خیره‌کننده با وزن 59.60 قیراط در حراجی در هنگ‌کنگ با رکوردشکنی 71.2 میلیون دلار فروخته شد. این یعنی هر قیراط معادل 1.19 میلیون دلار!

با این اوصاف، الماس صورتی که با نام « ستاره صورتی » نیز شناخته می‌شود واقعا قابلیت آن را دارد که یکی از نادرترین و با ارزش ترین سنگ های قیمتی جهان در نظر گرفته شود.

یشم اعلی: یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی با هر قیراط 3 میلیون دلار

یشم سبز یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی

یشم سبز یا اعلی (Jadeite) یکی دیگر از جواهرات در لیست گرانترین سنگهای قیمتی جهان است. که نوعی از آن با سایه خاصی از سبز زمردی نیمه‌شفاف معروف به «یشم شاهنشاهی» بیشترین درخواست را در جهان دارد. این گوهر با ارزش در چین نمادی از اعتبار و منزلت است. جالب است بدانید که در سال 2014 گردنبند هاتن-میدیوانی (Hutton-Midivani) با 27 مهره یشم سبز باکیفیت و بزرگ، به قیمت 27.44 میلیون دلار فروخته شد. یشم اعلی در رنگ‌های مختلفی از جمله قرمز، زرد و سیاه موجود است اما رنگ سبز آن بیشتر در نمونه‌های استخراج شده از این سنگ دیده می‌شود.

الماس آبی: آخرین و گرانترین سنگ قیمتی این لیست با ارزش هر قیراط 3.93 میلیون دلار

الماس آبی یکی از گران ترین سنگ های قیمتی

تصمیم داریم لیست خود را با یکی از افسانه‌ای‌ترین، لوکس ترین و گران قیمت ترین سنگ های قیمتی و جواهرات دنیا یعنی الماس آبی (Blue Diamond) به پایان برسانیم. با توجه به نادر بودن الماس آبی، هر زمان که در یک حراجی ظاهر شود، برترین مجموعه‌داران جهان برای داشتن آن صف‌آرایی می‌کنند. به‌طوری ‌که در سال 2016 یک الماس آبی برش‌خورده که به افتخار صاحب قبلی خود «آبی اوپنهایمر» نامگذاری شده بود، به قیمت نهایی 57.5 میلیون دلار فروخته شد. در‌حالی‌که الماس صورتی رکورد گران‌ترین جواهر فروخته شده را در جهان شکسته است اما الماس آبی هنوز هم رکورددار با ارزش ترین سنگ قیمتی از نظر قیمت هر قیراط سنگ محسوب می‌شود.

نتیجه گیری در رابطه با لیست گران قیمت ترین سنگ های قیمتی

اگر چه ممکن است این لیست تهیه شده گران ترین سنگ های قیمتی جهان و جواهرات دنیا محسوب شوند، اما لزوماً خاص‌ترین نیستند. مثلا مروارید تنها سنگ قیمتی است که از یک موجود زنده به دست می‌آید و ارزش دیگری دارد. با توجه به قیمت زیاد این سنگ‌ها، پیشنهاد می‌کنیم به سنگ‌های تزئینی دیگر با قیمت کمتر نیز فکر کنید. مثلا با وجود اینکه فیروزه به اندازه سنگ بریل نادر نیست اما به اندازه آن زیبایی و شفافیت دارد. یا نام سنگ توپاز جزو لیست گرانترین سنگهای قیمتی محسوب نمی‌شود. اما طیف گسترده‌ای از رنگ‌های زیبا دارد که آن را در نوع خود منحصربه‌فرد می‌کند.

4.5 - 24 رأی

13 دیدگاه در “لیست گران قیمت ترین سنگ های قیمتی و جواهرات دنیا

 1. شانس گفت:

  منم دوکیلو پیاز امروز خریدم مث الماس ابی گرون وزیبا بود

 2. ناشناس گفت:

  سنگ ابسیدین چقدر قیمت دارد

 3. سعید گفت:

  یک عدسنگ یشم اعلی با شش تصویر خیره کننده درون سنگ

 4. شعناز گفت:

  سلام من یک سنگ ابسیدین ارغوانی رنگه ۷ گرمه رگه های روشن قرمز هم داره آیا شما میخرید؟

 5. علی گفت:

  خیلی گران هستن به پول ایران ۱۰۰۰۰دولار میشه ۳۸ملیون یک ملیون دولار میشه ۳۸۰ملیون

  1. ناشناس گفت:

   سلطان اون ۱۰۰۰۰ دلار میشه ۳۸۰ میلیون یک میلیون دولار میشه ۳۸ میلیارد

 6. نادربابایی گفت:

  سلام ی تیکه سنگ رمرد دارم ب وزن سه گرم و تولید شده درطبیعت ب شکل یک انسان کلاه برسرداره و چند تا هم سنگ دارم ک باذره بین نگاه کردنی رگه های طلای زیاد وب چند رنگهای بسیار دیدنی هستتد ویکیش بزرگتراز بقیه هست ب شکل کله عقاب هستش،،،مشتری برای اینها اگه باشه میفروشم…ممنون وسپاس فراوان

 7. ناشناس گفت:

  خیلی ممنون ولی بنده یه جورسنگی مدنظرم بود برنگ قهوه ای سوخته وقتی فولاد و روش بگذارید فولادراذوب می‌کنه درعرض۲۰ثانیه

 8. ناشناس گفت:

  قیمت سنگ گارنت الماندین اصل قدیمی چقدره حدودا

 9. آنه قربان بدراق نژاد گفت:

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی هاتون

 10. ناشناس گفت:

  سلام.درایران.موجود.هستند.یاخیر

 11. ناشناس گفت:

  از راهنمایی شما متشکرم. خیلی ممنون که وقت گذاشتین.

دیدگاهتان را بنویسید