مقالات عمومی

آشنایی با انواع رنگ های مختلف سنگ الماس و ارزش آنها

انواع رنگ های مختلف الماس

یکی از معیارهای اصلی ارزش و قیمت انواع رنگ های الماس های رنگی طبیعی و اصل شدت رنگ آنهاست. از آنجا که شدت رنگ در همه‌ی رنگ های مختلف الماس بسیار مهم است، در درجه‌ی اول برای تاکید بر رنگ آن‌ها برش داده می‌شود. در حالی که الماس های رنگی درخشش بیشتری دارند، رنگ بندی الماس مهمترین مشخصه‌ای است که هنگام برش زدن مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مطلب اطلاعات بیشتری در رابطه با رنگ های الماس ارائه خواهیم کرد.

انواع رنگ های مختلف الماس های رنگی

از هر ده هزار الماس، فقط یکی از آن‌ها دارای رنگ طبیعی بوده و به نام الماس رنگی شناخته می‌شود. اگر هنوز مقاله الماس و خواص بی نظیر آن را مطالعه نکردید پیشنهاد میکنیم ابتدا آن را بخوانید و سپس با اطلاعات کامل تری به خواندن این مطالب ادامه دهید.

انواع رنگ بندی های مختلف الماس

انواع رنگ بندی های مختلف الماس

الماس صورتی

در میان انواع رنگ های الماس، الماس صورتی نمادین‌ترین الماس رنگی است که به چهار دسته‌ی صورتی مایل به بنفش)، صورتی، صورتی رز و صورتی شامپاینی تقسیم می‌شود. پس از مشخص شدن رنگ، الماس‌ها بر اساس شدت رنگ‌شان درجه‌بندی می‌شوند. این محدوده از 1 (بالاترین) تا 9 (کمترین) است. جدا از رنگ اصلی سنگ، برخی از الماسهای صورتی می‌توانند شامل رنگ ثانویه‌ی نارنجی، بنفش یا قهوه‌ای باشند.

الماس صورتی، رنگ زیبای الماس های رنگی

الماس صورتی – Pink Diamonds

الماس قرمز

قرمز یکی از نادرترین و کمیاب ترین رنگهای الماس است که نسبت به سایر الماس‌ها، بیشترین ارزش و قیمت را به خود اختصاص می‌دهد. رنگهای الماس قرمز از نظر شدت رنگ متغیر نیستند. گوهرشناسان نتوانسته‌اند منشاء رنگ الماس قرمز را تعیین کنند و این مسئله به جذابیت و تمایل به داشتن آن می‌افزاید. درجه‌بندی الماس قرمز بر اساس میزان اصلاح کننده‌های دیگر موجود در سنگ و تاثیری است که آن‌ها بر روی رنگ قرمز دارند. از نظر بسیاری از افراد وجود یک رنگ قرمز مایل به بنفش جذاب‌ترین رنگ الماس است.

الماس قرمز

الماس قرمز – Red Diamonds

الماس زرد

مقیاس درجه‌بندی استاندارد رنگ برای الماس زرد از D تا Z است (D یک الماس بی رنگ و Z دارای رنگ زرد قابل توجه است). اگر این مقیاس با افزایش رنگ زرد افزایش یابد، مقیاس به الماس تجملی زرد می‌رسد. منبع رنگ زرد از وجود نیتروژن در سنگ حاصل می‌شود. همانند سایر موارد طبیعی، مقدار نیتروژن نیز متفاوت است، لذا رنگ زرد از سایه روشن تا تیره می‌تواند متفاوت باشد. یک الماس زرد طبیعی خالص به عنوان الماس زرد قناری یاد می‌شود. سنگ‌های خالص معمولا سایه‌های نارنجی یا قهوه‌ای کمتری دارند. الماس های زرد به نسبت سایر رنگ بندی های مختلف الماس رایج‌تر هستند، اما به همین ترتیب برخی از آن‌ها قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع رنگ بندی های الماس دارند.

الماس زرد

الماس زرد – Yellow Diamonds

الماس آبی

یکی دیگر از الماس های نادر و کمیاب پس از الماس قرمز، الماس آبی است که کمتر از 0.1 درصد از کل تولید الماس های رنگی جهان را تشکیل می‌دهد. الماس آبی نیز در لیست گران ترین سنگ های قیمتی دنیا جای دارد. رنگ آبی شگفت‌انگیز به دلیل وجود بور هنگام تشکیل الماس است. مانند الماس های زرد، الماس های آبی دارای مقیاس درجه‌بندی  رنگ (از کم‌رنگ تا پررنگ) هستند. از نظر ارزیابی ارزش یک الماس آبی مشابه الماس سفید با ارزش بر اساس 4 معیار است: برش، رنگ، وضوح و عیار. مهمترین عامل در ارزیابی سنگ‌ها، رنگ است. در میان انواع رنگ های الماس، الماس های آبی خالص بسیار نادر و به طور کلی باشکوه هستند. به احتمال زیاد این سنگ دارای رنگهای سبز-آبی یا خاکستری-آبی است، اگرچه ترکیب رنگهای دیگر نیز امکان‌پذیر است. الماس های آبی به دلیل عرضه‌ی محدود، بسیار با ارزش تلقی می‌شوند.

الماس آبی جزء گران ترین رنگهای مختلف الماس

الماس آبی – Blue Diamonds

الماس سبز

علت رنگهای الماس سبز نتیجه‌ی قرار گرفتن آن‌ در معرض رادیواکتیویته‌ای است که سنگ طی میلیون‌ها سال تحمل کرده است. اگرچه رنگ سبز از قرار گرفتن در معرض رادیواکتیویته ناشی می‌شود، اما سنگ‌ها رادیواکتیو نیستند و برای سلامتی صاحبان آن‌ها هیچ خطری ندارند. مسئله‌ی قرار گرفتن در معرض فعالیت رادیویی به طرز باورنکردنی نادر است. در نتیجه الماس سبز به سختی یافت می‌شود. رنگ الماس های سبز از سبز روشن تا تیره متغیر است. مانند همه‌ی الماس های رنگی، الماس های سبز خالص ترجیح داده می‌شوند و ارزش بیشتری دارند، اما بیشتر سنگ‌ها دارای رنگ های ثانویه از جمله زرد، آبی، قهوه‌ای، خاکستری یا ترکیبی از دو یا چند رنگ هستند.

الماس سبز

الماس سبز – Green Diamonds

الماس سیاه

الماس های سیاه بسیار رایج هستند و باید توجه داشت که دو نوع الماس سیاه وجود دارد: الماس سیاه طبیعی و الماسی که به طور مصنوعی برای سیاه شدن پرداخت شده‌اند. رنگهای سیاه الماس به دلیل درج گرافیت در روند تشکیل آن است. مشخصه‌ی الماس سیاه داشتن تعداد زیادی لکه‌های کوچک است که درخشندگی کمتری دارند. این ناخالصی‌ها در مسیر عبور نور از الماس تداخل ایجاد کرده و بر ظاهر یک سنگ قیمتی تاثیر می‌گذارند. در میان انواع مختلف رنگهای الماس، الماس سیاه سخت‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. بیشترین کاربرد این الماس در ساخت جواهرات است. سنگ‌ها وقتی با فلز رنگی متضاد مانند طلای سفید یا پلاتین جفت می‌شوند، بسیار زیبا به نظر می‌رسند. برخلاف سایر رنگهای الماس، الماس سیاه فقط در یک شدت رنگ (سیاه) یافت می‌شود.

رنگ خاص سیاه در بین رنگ بندی های مختلف الماس

الماس سیاه – Black Diamonds

الماس نارنجی

یکی دیگر از انواع رنگ های الماس نارنجی بوده که وجود نیتروژن در داخل الماس منبع اصلی رنگ آنهاست. هرچه سنگ پررنگ‌تر باشد باارزش‌تر است. یک الماس نارنجی خالص (که هیچ رنگ دیگری ندارد) در میان نادرترین سنگهای موجود و در نتیجه بسیار ارزشمند در نظر گرفته می‌شود. وجود یک رنگ ثانویه در سنگ منجر به کاهش چشمگیر قیمت می شود.

الماس نارنجی

الماس نارنجی – Orange Diamonds

الماس بنفش

مانند سایر انواع رنگهای الماس، وجود ناخالصی سبب به وجود آمدن رنگ بنفش در این الماس شده‌ است. اعتقاد بر این است که مقدار زیادی هیدروژن و بور در داخل این نوع الماس وجود دارد. این عناصر با هم ترکیب می شوند و رنگ بنفش را در سنگ به وجود می‌آورند. تعداد کمی سنگ بنفش خالص وجود دارد و اکثر آن‌ها دارای رنگ ثانویه هستند که بیشتر صورتی و خاکستری است، اگرچه سایر انواع سنگ های قیمتی با رنگهای قرمز و قهوه‌ای نیز وجود دارند.

الماس بنفش، از جذاب ترین رنگ های الماس

الماس بنفش – Purple Diamonds

الماس قهوه‌ای

رنگ بندی الماس های قهوه‌ای از طلایی روشن (رنگ کاهی گرم) تا شکلاتی متفاوت است. به دلیل فراوانی نسبی این الماس‌ها، در میان سایر انواع رنگ های مختلف الماس ، ارزش کمتری دارند.

الماس قهوه ای

الماس قهوه ای – Brown Diamonds

نتیجه گیری در مورد ارزش و قیمت رنگ بندی های مختلف الماس

با توجه به قیمت های بسیار بالای این الماس ها پیشنهاد میکنیم سراغ آنها نروید 😀 و به اطلاعاتی که در رابطه با آنها در اختیار دارید بسنده کنید 🙂 مگر اینکه شما هم جزء مرفحین بی درد جامعه باشین 😐

بر خلاف سایر پست های قبلی این دفعه باید بگوییم این دسته از محصولات و سنگهای قیمتی در فروشگاه جواهرمال موجود نمیباشد.

منبع (ترجمه):

Argyle Coloured Diamonds Review – anastasias.com.au

4.6 - 18 رأی

دیدگاهتان را بنویسید