مقالات عمومی

بهترین روش های سفید کردن انگشتر نقره

راه های تمیز کزدن، براق کردن و سفید کردن انگشتر های نقره سیاه و کدر شده

یکی از مشکلات عمده جواهرات و زیورآلات نقره و مخصوصاً انگشترهای نقره، کدر و سیاه شدن آن است. به همین خاطر خیلی از مشتریان ما سوال هایی در همین رابطه از مشاوران و تیم پشتیبانی جواهرمال پرسیده اند، سوال هایی از قبیل: علت زرد و یا سیاه شدن نقره چیست؟ چطور انگشتر نقره را سفید کنیم؟ راه های براق شدن و یا تمیز و سفید کردن انگشتر نقره سیاه شده چیست؟ و یا حتی اینکه چکار کنیم تا باعث جلوگیری از زرد و یا سیاه شدن نقره بشود؟ و در نهایت اینکه، تمیز کردن انگشتر نقره با جوش شیرین امکان پذیر است یا خیر ؟ و کلی سوال دیگه که ما سعی کردیم در این مقاله پاسخ همه آنها را کامل بدهیم.

مزایا و معایب زیورآلات نقره

شاید شما هم یکی از طرفداران جواهرات نقره باشید. نقره یکی از فلزهای بسیار پرکاربرد در تولید جواهرات است. از دیرباز این فلز چه در ایران چه سایر نقاط جهان توسط هنرمندان بسیاری برای تولید جواهرات و اشیای زینتی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر جواهرات ممکن است در بسیاری از لوازم تزئینی و مصرفی منزل ماننده آینه و شمعدان، قاشق و چنگال، ظروف و سایر لوازم منزل نیز از فلز نقره استفاده شده باشد اما یکی از مهم ترین و متداول ترین کاربردهای آن در ساخت جواهرات است. برای آشنایی بیشتر با نقره می توانید مقاله نقره و خواص بی نظیر این فلز را مطالعه نمایید.

جواهرات نقره طرح های متنوعی دارند و در عین ارزشمند بودن قیمتی بسیار پایین تر از طلا دارند. برای همین، مورد پسند بسیاری از افراد هستند. از نقره برای ساخت رکاب نگین های جواهر، سنگ، رزین، شیشه و سایر نگین های تزئینی استفاده می شود. با وجود تمامی مزایای اشیای نقره، یک عیب در مورد آن ها وجود دارد و آن کدر شدنشان در مجاورت هواست.

علت زرد و یا سیاه شدن نقره چیست

علت زرد شدن، کدر شدن و یا سیاه شدن سطوح نقره به دلیل بروز یک واکنش شیمیایی اتفاق می افتد. فلز نقره با گوگرد ترکیب شده و سولفید نقره را ایجاد می کند. ایجاد این نقره سولفید بر روی سطح نقره باعث کدر و سیاه شدن آن می شود. رنگ تیره ممکن است از زرد تا سیاه متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است تا هر چند وقت با تمیز کردن و برق انداختن انگشتر های نقره، برق از دست رفته آن را بازگردانیم.

نکته: در نظر داشته باشید که کدر شدن در مورد وسایل نقره ای که کنار گذاشته شده اند و زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند بیشتر اتفاق می افتد. و وسایل مصرفی مانند جواهراتی که بطور روزمره مورد استفاه قرار می گیرد کمتر دچار تیرگی می شوند.

با تمام این تفاسیر گاهی لازم است که زمانی را صرف تمیز کردن نقره های خود کنید. در این مقاله قرار است روش های خانگی و کاربردی شگفت انگیزی برای سفید کردن انگشتر نقره به شما معرفی کنیم.

علت سیاه شدن، کدر شدن و زرد شدن زیورآلات نقره

علت زرد و کدر شدن نقره جات

جلوگیری از سیاه و کدر شدن نقره

نقره فلزی نرم و براق است پس در هنگام تمیز کردن انگشتر نقره در نظر داشته باشید که پاک کردن آرام آن بسیار ضروری است. ترکیبی از آب گرم و مایع ظرفشویی یا حتی شامپو بچه می تواند برای جلوگیری از سیاه شدن نقره مؤثر باشد. این روش برای پاک کردن جواهرات نیز مناسب است.

برای این کار کافی است چند قطره از مایع ظرفشویی را در آب گرم ریخته و ترکیب کنید تا کف تشکیل شود. انگشتر را به مدت 5 تا 10 دقیقه در صابون قرار دهید. استفاده از یک مسواک نرم برای تمیز کردن گوشه ها و شکاف ها می تواند کمک کننده باشد. سپس انگشتر را با آب گرم آبکشی نمایید. برای خشک کردن نیز با یک تکه پارچه مخصوص تمیز کردن نقره یا یک پارچه بدون پرز تمیز یا دستمال میکروفایبر آن را تمیز کنید. توجه کنید که بهتر است از دستمال کاغذی برای خشک کردن آن استفاده نکنید چون باعث خط افتادن سطح نقره می شود.

جواهرات متداول عموما از نقره ی 100 درصد خالص ساخته نشده اند. نقره ی مورد استفاده در جواهرات، نقره استرلینگ تهیه شده از نقره و در حدود 7.5 درصد مس است. وجود مس در این آلیاژ موجب سخت تر شدن آن می شود. معمولا این مسئله که نقره ی شما از نوع استرلینگ است یا خیر بر روی جواهر یا پلاک آن با علائمی مانند 9.25، 1000/925، Sterling، S/S یا Sterling 9.25 علامت گذاری شده است. اگر جواهر شما دارای چنین علائمی نباشد احتمالا دارای روکش نقره است.

بررسی راه های سفید شدن انگشتر نقره

از متداول ترین روش های سفید کردن انگشتر نقره استفاده از آب گرم و صابون است. اگر این عمل را هر چند وقت انجام دهید باعث جلوگیری از سیاه شدن نقره میشود. اگر چنانچه این روش برای شما مؤثر نبود، می توانید از سایر روش ها استفاده نمایید.

روش های براق کردن، تمیز کردن و سفید کردن انگشتر نقره

روش های سفید و تمیز کردن انگشتر نقره

تمیز کردن نقره با خمیر جوش شیرین

برای تمیز و سفید کردن انگشتر های نقره با جوش شیرین، دو قسم جوش شیرین را با یک قسم آب مخلوط کنید تا یک خمیر بدست بیاید. سپس این خمیر را به آرامی روی انگشتر بکشید. و پس از آبکشی با یک پارچه ی نرم یا دستمال میکروفایبر خشک کنید. همچنین می توانید همین دستورالعمل را با استفاده از نشاسته ی ذرت انجام دهید. اما اجازه دهید تا خمیر کاملا خشک شود سپس آن را از روی انگشتر بشویید.

براق کردن نقره سیاه شده با ترکیب لیمو و روغن زیتون

نصف فنجان آب لیمو ترش تازه را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید تا یک محلول به دست آید. یک دستمال تمیز را کاملا به محلول آغشته کرده و تا براق و سفید شدن انگشتر نقره بر روی آن مالش دهید. سپس آبکشی و خشک نمایید.

سفید کردن انگشتر نقره با سرکه و جوش شیرین

برای تمیز کردن انگشتر نقره با سرکه و جوش شیرین ابتدا نصف فنجان سرکه را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب نموده. انگشتر را کاملا به آن آغشته کنید و برای دو تا سه ساعت در این محلول نگه دارید. سپس آبکشی و خشک نمایید.

براق کردن انگشتر نقره با خمیر دندان

از روش های دیگر سفید و براق کردن انگشتر نقره استفاده از مقدار کمی خمیر دندان رقیق شده و یک مسواک نرم است. این عمل می تواند برای برق انداختن نقره استرلینگ مناسب باشد. توجه داشته باشید که از خمیردندان سفید کننده استفاده نکنید.

سفید کردن نقره با استفاده از فرآیند شیمیایی

در یک کاسه تکه ای کاغذ آلومینیومی قرار دهید. کمی آب را به جوش آورید. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین به ازای یک لیوان آب به آن اضافه کنید. انگشتر نقره را داخل ظرف بر روی کاغذ آلومینیومی قرار دهید به طوری که با آلومینیوم در تماس باشد. این مورد برای رخ دادن فرآیند شیمیایی حائز اهمیت است. محلول جوش شیرین و آب جوش را در ظرف حاوی کاغذ آلومینیومی و انگشتر بریزید. برای حدود 10 دقیقه صبر کنید. (این زمان به میزان کدر شدگی انگشتر بستگی دارد.) سپس آن را خشک کنید.

طی این فرآیند شیمیایی، گوگرد ترکیب شده با سطح نقره (سولفید نقره) که علت زرد و کدر شدن نقره بود از روی آن بلند شده و به سطح آلومینیوم منتقل می شوند. این کار را بجای جوش شیرین با مواد شوینده نیز می توانید انجام دهید.

نکته: درست است که راه های گوناگونی برای سفید شدن انگشتر نقره وجود دارد اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از هر ماده ای برای تمام انواع انگشتر نقره مناسب نیست. شما ابتدا باید از فلزات و سنگ های استفاده شده در جواهر خود اطلاع داشته باشید. برای مثال سرکه می تواند به سنگ های متخلخل آسیب برساند و جوش شیرین می تواند بر روی فلزات نرم، خراش ایجاد کند. به همین دلیل برای اطمینان از نحوه ی صحیح سفید کردن انگشتر نقره گرانبهای خود بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

منابع:

راه هایی برای تمیز کردن زیورآلات نقره ای – بیتوته

4.7 - 9 رأی

دیدگاهتان را بنویسید